Niezależny Doradca Finansowy
17:16 20-01-2010 r.
Według danych z końca listopada ubiegłego roku zmniejszyła się wartość polskiego długu publicznego.
Zadłużenie Skarbu Państwa spadło do 631,8 mld zł z 635,8 mld zł w październiku. W części za taki stan rzeczy odpowiada umocnienie się naszej waluty w listopadzie (kurs euro spadł w tym miesiącu o okzobacz Oferta Kupna . 2%, kurs dolara o okzobacz Oferta Kupna . 3,5%).
Ceny producentów w USA wzrosły w grudniu tylko o 0,2% miesiąc do miesiąca (w listopadzie miesięczny wzrost wyniósł aż 1,8%). Znaczący wzrost miał jednak miejsce w skali roku (4,4%). Jest to co prawda mniej niż spodziewali się analitycy, ale ogólnie rzecz biorąc dynamika ta wydaje się dosyć wyraźna, szczególnie wobec spadku cen o 0,9% w 2008 roku. Przyśpieszenie, inflacja producentów zawdzięcza jednak głównie cenom żywności i energii, na który główny wpływ mają z kolei ceny surowców kształtujące się na światowych rynkach. Inflacja bazowa (czyli pozbawiona wpływu tych czynników) była w roku 2009 najniższa od roku 2002. W sumie, można więc stwierdzić, że jak na razie nie widać, żeby ożywieniu gospodarczemu w USA towarzyszyć miał w najbliższym czasie znaczny wzrost cen. Przynajmniej w zakresie, w jakim wpływ na inflację mają czynniki wewnętrzne gospodarki amerykańskiej.
Spadły rozpoczęte budowy domów w USA wzrosły natomiast pozwolenia na budowę nowych domów. Podtrzymywany przez ulgi podatkowe popyt ciągle generuje wzrost liczby nowych projektów budowlanych, jednak surowa zima nie pozwala jeszcze na ich rozpoczęcie.
| « Poprzedni artykuł | Następny artykuł » |