Dopłaty w ramach MdM mogą wrócić już w tym roku

W styczniu BGK zablokował możliwość wnioskowania o dofinansowanie wypłacane w tym roku w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. Okazało się jednak, że blokada została włączona na tyle wcześnie, że z dostępnej puli środków nie wykorzystano 66 mln zł. Prawdopodobnie w sierpniu będzie można starać się o dotację z tej kwoty. Expander podpowiada co zrobić, aby spełnić warunki uzyskania takiego wsparcia.

Rząd skierował do Sejmu nowelizację ustawy, która reguluje kwestie związane z wypłacaniem dopłat w ramach MdM-u”. Jeśli zostanie ona uchwalona przez Parlament i podpisana przez Prezydenta, to możliwość składania wniosków o przyznanie dofinansowania zostanie ponownie włączona między 1 a 14 sierpnia. Co ważne pieniądze wypłacane będą jeszcze w tym roku. W rezultacie powinny się tym zainteresować nie tylko te osoby, które planują kupić nowe mieszkanie, ale także wszyscy ci, którzy chcą nabyć lokal na rynku wtórnym.

Z tego względu suma 66 mln zł najprawdopodobniej nie wystarczy na długo. Przypomnijmy, że w styczniu w ramach MdM-u zawnioskowano o wsparcie na kwotę niemal 350 mln zł (tylko z puli na 2017 r.). Jeśli zainteresowanie okaże się podobne, to pieniądze mogą skończyć się nawet w ciągu kilku dni. Ponieważ będzie to jednak okres wakacyjny i możliwość starania się o finansowanie pojawia się dość niespodziewanie, to popyt tym razem może nie być aż tak duży jak w styczniu. Wydaje się jednak, że środków wystarczy najpóźniej do września.

Przypomnijmy, że ostatnia szansa na dopłatę pojawi się w styczniu 2018 r. kiedy udostępniona zostanie pula 381 mln zł. Po jej wykorzystaniu program MdM zostanie ostatecznie zakończony. Podobnie jak w styczniu tego roku, ta kwota zapewne zniknie w niecały miesiąc. Dlatego jeśli komuś nie uda się uzyskać dopłaty w sierpniu, to powinien rozpocząć przygotowania już w listopadzie, a najpóźniej w grudniu br. W styczniu przyszłego roku może być już za późno.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać dopłatę

Dopłatę mogą uzyskać osoby w wieku do 35 lat, na zakup pierwszego w życiu własnego mieszkania lub domu. Tych ograniczeń nie muszą jednak spełniać rodzice wychowujący przynajmniej trójkę dzieci. Mogą oni skorzystać z MdM nawet jeśli są starsi i nawet gdy mają już lokum i chcą je zamienić na większe. Dodatkowo, kupowane mieszkanie nie może być zbyt duże i zbyt drogie. Maksymalna powierzchnia to 75 mkw., a jeżeli nabywca wychowuje przynajmniej troje potomków metraż wzrasta do 85 mkw. Dom jednorodzinny nie może przekraczać 100 mkw. lub 110 mkw. Cena nie powinna natomiast przekroczyć limitu obowiązującego w danym rejonie Polski. Jego wysokość można sprawdzić na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jaką kwotę wsparcia można uzyskać

W niektórych przypadkach wsparcie może wynieść nawet ponad 100 000 zł. Zwykle jednak jest to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na jej wysokość wpływa kilka czynników. Po pierwsze, czy posiadamy dzieci i ile ich mamy. Najwyższą dopłatę (30%) mogą uzyskać osoby, które wychowują ich przynajmniej troje. Najmniej, 10%, otrzymają ci, nie posiadający dzieci. Oprócz tego o wysokości przyznanych środków decyduje również metraż nabywanej nieruchomości i to, w jakiej części Polski się ona znajduje. Tam, gdzie mieszkania są tanie, wysokość wsparcia finansowego będzie niższa, a w lokalizacjach, gdzie ceny są wysokie, możemy otrzymać więcej pieniędzy.

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors