Kredyty bez wkładu własnego nadal dostępne

Osoby, które nie posiadają wkładu własnego nadal mogą bez większego problemu uzyskać kredyt hipoteczny. Aż 13 z 23 zbadanych przez nas banków jest gotowych w 100% sfinansować zakup mieszkania czy domu. Trzeba jednak dodać, że przed rokiem takich ofert było znacznie więcej. Tego rodzaju kredyty wycofało aż pięć banków – Alior, BZ WBK, Kredyt Bank, BGŻ i Raiffeisen.

Banki, które zaostrzyły wymogi w zakresie wkładu własnego

 

 

Marże kredytów na 100% wartości nieruchomości są oczywiście wyższe niż w przypadku, gdy kredytobiorca posiada wkład własny. Różnica nie jest jednak duża. Przeciętna (mediana) marża kredytów bez wkładu własnego wynosi obecnie 1,7%. W przypadku kredytów z bardzo wysokim wkładem, wynoszącym 25%, przeciętna marża wynosi natomiast 1,49%, czyli tylko o 0,21 pkt. proc. mniej.

Oprocentowanie i marze kredytów bez wkładu własnego w PLN

 

 

Należy jednak dodać, że kredyty bez wkładu własnego są droższe od tych z wkładem nie tylko ze względu na marżę. Marża może być wręcz dokładnie taka sama (np. w Pekao). Głównym kosztem jaki ponoszą osoby nie posiadające wkładu własnego lub posiadające niski wkład jest specjalne ubezpieczenie – ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Może być ono naliczane w postaci podwyższenia marzy (np. o 0,25 pkt. proc.) kredytu lub w postaci składki płatnej z góry (np. 3,3% brakującego wkładu za okres 3 lat).

Większość banków oczekuje, że wkład własny posiadany przez klienta powinien wynosić 20%. Gdy jest on niższy to wtedy właśnie trzeba płacić wspomniane ubezpieczenie do czasu, gdy poziom zadłużenia spadnie do 80% wartości nieruchomości. Przy zupełnym braku wkładu własnego spłata tej wymaganej części długu zajmuje ok. 10 lat.