Gdzie po najlepszą lokatę w lutym 2015?

Oprocentowanie lokat bankowych jest obecnie najniższe w historii. W przypadku krótkich okresów (3 i 6 miesięcy) średnia stawka spadła poniżej 2%. Oczywiście jeśli wnikliwie sprawdzimy oferty banków, to wciąż możemy znaleźć lokaty bez gwiazdek (dostępne wielokrotnie i nie tylko dla nowych klientów) z oprocentowaniem wynoszącym 3% lub nieco więcej. Niestety takich ofert zostało bardzo niewiele. W naszym zestawieniu znalazła się tylko jedna taka lokata 3-miesięczna i dwie 6-miesięczne. Co gorsza, w ciągu miesiąca mogą one zupełnie zniknąć, bowiem w marcu Rada Polityki Pieniężnej prawdopodobnie ponownie obniży stopy procentowe w Polsce. Ta decyzja wpłynie między innymi na oprocentowanie lokat.

Oczywiście wciąż pojawiają się lokaty z oprocentowaniem nawet znacznie przekraczającym 5%. Jednak w większości przypadków, ulokowanie w nich kapitału wiąże się z koniecznością wpłaty części środków na produkt inwestycyjny. Natomiast lokaty z oprocentowaniem 4%-5% to najczęściej oferty promocyjne, z których można skorzystać tylko raz, po raz pierwszy korzystając z usług danego banku. Tak jest np. Meritum Banku czy Deutsche Banku. Pozwalają one założyć 2-miesięczną lokatę z oprocentowanie wynoszącym 5% w skali roku. Można ją jednak otworzyć tylko przy okazji otwarcia rachunku bankowego.

Tego typu lokaty promocyjne mają atrakcyjne oprocentowanie. Problem polega jednak na tym, że chcąc regularnie czerpać z nich zyski, należałoby co 2-3 miesiące przenosić pieniądze do innego banku. Ponadto, ta strategia szybko doprowadzi do tego, że wkrótce nie będziemy już nowym klientem dla żadnej z tych instytucji. W rezultacie po pewnym czasie i tak będziemy musieli zacząć korzystać z lokat z oprocentowaniem na poziomie 2%-3% lub poszukać alternatywnych form lokowania oszczędności.

Należy jednak dodać, że choć nominalne oprocentowanie lokat jest bardzo niskie, to realne (po uwzględnieniu inflacji i podatku) można uznać za atrakcyjne. Wynosi ono bowiem ok. 3%. Dla porównania trzy lata temu średnie oprocentowanie lokat półrocznych wynosiło aż 5%, jednak stopa realna była ujemna i wynosiła -0,24%. Przyczyną tej sytuacji jest to, że ówczesna inflacja wynosiła aż 4,3%. Obecnie mamy natomiast deflację (o -1,3%), czyli ceny spadają a nie rosną. Dla większości oszczędzających nie jest to jednak żadne pocieszeni, gdyż liczy się dla nich przede wszystkim wysokość uzyskanych odsetek.