Oblicz realne koszty kredytu

Zaciągnięcie kredytu to nie tylko koszty związane z oprocentowaniem. W ich skład wchodzi również prowizja, czy ubezpieczenie, które znacząco mogą wpłynąć na ostateczną wysokość kwoty, którą będziesz musiał spłacić. W Expander, uwzględniliśmy Twoje potrzeby i przygotowaliśmy specjalny kalkulator, który obliczy realne koszty kredytu. W kilka chwil dowiesz się, ile tak naprawdę będziesz musiał oddać pieniędzy bankowi, a dodatkowego wsparcia udzieli Ci nasz ekspert.

Expander radzi:

Szukasz kredytu?

Porównaj online kredyty z 12 banków i sprawdź jak możesz zaoszczędzić!

Porównaj raty >Chcesz samodzielnie wyliczyć realne koszty kredytu hipotecznego? Skorzystaj z darmowego kalkulatora od Expandera


Na koszty kredytu hipotecznego składają się nie tylko odsetki i prowizja banku, ale także ubezpieczenie, opłaty notarialne czy sądowe. W artykule wyjaśnimy, jak samodzielnie wyliczyć realne koszty kredytu hipotecznego przy pomocy darmowego kalkulatora kredytowego od Expandera.

Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie spłacane nawet przez 35 lat. Zabezpieczony ustanowioną na nieruchomości hipoteką wymaga wykonania kilku niezbędnych czynności, generujących dodatkowe koszty. Jakie?

Koszty kredytu hipotecznego

Koszty, które generuje kupno nieruchomości na kredyt hipoteczny, można podzielić na koszty początkowe i długoterminowe.

Początkowe koszty kredytu to:

 • wkład własny. Niezbędnym warunkiem otrzymania kredytu hipotecznego jest wniesienie wkładu własnego. Jego minimalna wskazana prawem kwota to 20% wartości nieruchomości. Niektóre banki umożliwiają pozyskanie dodatkowych środków przy 10% wkładzie własnym i wykupieniu
 • opłaty notarialne i sądowe. Transakcja kupna nieruchomości wymaga zachowania formy aktu notarialnego. Kosztem, który będziesz musiał ponieść, jest więc taksa notarialna, czyli kwota należna notariuszowi za wykonanie czynności. W przypadku transakcji finansowanej kredytem hipotecznym niezbędne jest także ustanowienie hipoteki oraz dokonanie stosownego wpisu w księdze wieczystej nieruchomości. Obie czynności wiążą się z dodatkowym kosztami;
 • ubezpieczenia: pomostowe (opłacane do momentu wpisania hipoteki do księgi wieczystej), niskiego wkładu własnego (jeśli Twój wkład własny wynosi mniej niż 20% wartości nieruchomości) czy ubezpieczenie nieruchomości od zdarzeń losowych;
 • podatek PCC. Podatek PCC to podatek od czynności cywilnoprawnych. Jego wartość wynosi 2% wartości nieruchomości. Obowiązek opłacenia PCC spoczywa na osobie, która kupiła mieszkanie z rynku wtórnego — od innej osoby fizycznej lub od firmy, na podstawie faktury bez VAT-u.

Długookresowe koszty kredytu hipotecznego to tradycyjne koszty towarzyszące zaciągnięciu kredytu bankowego: odsetki i prowizja banku.

Jeśli rozważasz kupno nieruchomości, możesz samodzielnie i zupełnie za darmo, sprawdzić, ile w praktyce wyniesie całkowity koszt kredytu hipotecznego. Wszystko za sprawą kalkulatora kosztów kredytu hipotecznego od Expandera.

Czym jest i jak działa kalkulator kosztów kredytu hipotecznego Expander?

Kalkulator realnych kosztów kredytu hipotecznego to proste w obsłudze narzędzie, które dostarczy Ci kluczowych informacji na temat kosztów kredytu. Dzięki nim będziesz w stanie realnie ocenić swoje możliwości finansowe, upewnić się, że stać Cię na kredyt i jeszcze lepiej przygotować się do procesu wnioskowania o dodatkowe środki.

Jakich danych będziesz potrzebował, aby skorzystać z kalkulatora realnych kosztów kredytu?

Aby dowiedzieć się, jakie koszty początkowe i długookresowe będziesz musiał ponieść, w poszczególnych polach kalkulatora umieść informacje na temat:

 • wartości nieruchomości;
 • wysokości wkładu własnego;
 • celu kredytowego. Może być to budowa domu, zakup gotowej nieruchomości od dewelopera, zakup nieruchomości w budowie od dewelopera czy zakup nieruchomości na rynku wtórnym;
 • okresu spłaty (w latach).

Czytaj także: Czy można mieć dwa kredyty hipoteczne?

Jakich informacji dostarczy Ci kalkulator realnych kosztów kredytu?

Chcesz wiedzieć, ile kosztuje kredyt hipoteczny w praktyce?

Korzystając z kalkulatora kosztów kredytu hipotecznego, dowiesz się, ile wyniesie:

 • kwota kredytu (wartość nieruchomości pomniejszonej o wkład własny);
 • koszt ubezpieczenia pomostowego, ubezpieczenia niskiego wkładu własnego (jeśli wartość wkładu wynosi mniej niż 20%) i ubezpieczenia nieruchomości;
 • taksa za ustanowienie hipotek;
 • taksa notarialna (z VAT);
 • opłata sądowa za wpis do hipoteki;
 • kwota podatku PCC (w przypadku zakupu nieruchomości z rynku wtórnego);
 • kwota prowizji i odsetek od kredytu.

Poznasz także sumę wszystkich kosztów początkowych (dzięki temu będziesz wiedział, ile pieniędzy musisz mieć do dyspozycji na starcie) oraz kosztów długookresowych.

Przykład.

Zastanawiasz się, ile wynosi oprocentowanie kredytu hipotecznego, ile wynosi prowizja od kredytu i ile kosztuje ubezpieczenie kredytu hipotecznego?

Sprawdźmy, ile wyniosą realne koszty kredytu hipotecznego przy następujących parametrach:

 • wartość nieruchomości: 300 000 zł;
 • wysokość wkładu własnego: 60 000 zł;
 • cel kredytowy — kupno nieruchomości z rynku wtórnego;
 • okres spłaty w latach - 30.

Oto wyniki kalkulacji:

 • kwota kredytu: 240 000 zł;
 • ubezpieczenie pomostowe: 137,47 zł;
 • opłata sądowa za wpis do hipoteki: 200 zł;
 • ubezpieczenie nieruchomości: 246 zł;
 • podatek od czynności cywilno prawnych (PCC): 6000 zł;
 • taksa za ustanowienie hipoteki: 960 zł;
 • ubezpieczenie niskiego wkładu własnego: 0 zł;
 • taksa notarialna (z VAT): 1 623,60 zł.

Łączne koszty początkowe: 72 774,65 zł.

Prowizja banku: 3 600,00 zł
Odsetki: 143 167,79 zł

Suma wszystkich kosztów kredytu hipotecznego: 219 542,43 zł.

Kalkulator kosztów kredytu to skuteczny sposób na samodzielne wyliczenie kluczowych dla kredytu hipotecznego kosztów, uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek i precyzyjne zaplanowanie domowego budżetu.

Niedrogi kredyt hipoteczny — tylko z pomocą eksperta

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym. Konsekwencje swojego wyboru będziesz ponosił więc nie tylko za miesiąc, rok, ale nawet za 30 lat. Przypadkowe decyzje mogą skutkować nie tylko podwyższonymi kosztami, ale także zmniejszeniem szans na pozytywną decyzję banku. Kalkulacja wykonana przez kalkulator kosztów kredytu hipotecznego jest symulacją opartą o informacje przekazane przez użytkownika i ma charakter poglądowy. Choć przedstawione przez narzędzie dane są wiarygodne i realne, realną ocenę zdolności takich parametrów może wykonać jedynie instytucja finansowa. Jeśli wynik samodzielnie wykonanej kalkulacji będzie dla Ciebie impulsem do złożenia wniosku kredytowego, postaw na kolejny krok na drodze do realizacji swoich marzeń i planów — umów spotkanie z ekspertem Expandera. Specjalista wesprze Twoje działania na każdym etapie procesu kredytowego — począwszy od wyselekcjonowania banków, które zaoferują Ci najlepsze warunki, poprzez skompletowanie dokumentów, aż do podpisania umowy kredytowej. Co ważne — zrobi to zupełnie za darmo, bez żadnych (także ukrytych) kosztów.

Czytaj także: Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego – przejrzysty przewodnik dla kredytobiorców

Rata to nie wszystko. Sprawdź ile kosztuje kredyt hipoteczny i na jakie koszty musisz się przygotować.