Nowy Polski Ład – co to jest?

Nowy Ład to nazwa programu, który rząd ma  wprowadzić w najbliższych latach. Dotyczą one wielu różnych kwestii. My skupimy się na trzech jego elementach, które dotyczą rynku mieszkaniowego. Omówimy propozycje wprowadzenia gwarancji pozwalających na uzyskanie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego, dopłat do kredytów i bonów mieszkaniowych.

Obecnie dla wielu młodych osób problemem utrudniającym dostęp do własnego mieszkania jest wymóg posiadania wkładu własnego. Zgodnie z prawem bank nie może przyznać kredytu hipotecznego osobie, która nie zgromadziła kwoty, która pokryje przynajmniej 10% wartości kupowanego mieszkania czy domu. Jeśli ktoś chce kupić lokal o wartości np. 300 000 zł, to musi posiadać przynajmniej 30 tys. zł.

Zwykła zmiana prawa, która pozwoliłaby bankom na udzielanie kredytów bez wkładu własnego byłaby ryzykowna zarówno dla kredytobiorców jak i dla banków. Jeśli bowiem taki kredytobiorca straciłby pracę i nie mógł znaleźć nowej, to mógłby zostać nie tylko bez mieszkania, ale jeszcze z długiem na karku. Dla banku takie kredyty są natomiast bardzo ryzykowne, bo przejęcie i sprzedaż mieszkania dłużnika często nie pokrywa całego zadłużenia. Na nie składa się nie tylko wypłacona kwota, ale również odsetki i różnego rodzaju inne koszty.

Polski Ład – kredyty hipoteczne bez wkładu własnego

Nowy Polski Ład wskazuje inne rozwiązanie tej sytuacji. Państwo ma wprowadzić program „Mieszkanie bez wkładu własnego”, w ramach którego uczestnicy będą otrzymywali gwarancję bankową. Taka gwarancja to „obietnica”, że jeśli uczestnik  programu nie poradzi sobie ze spłatą kredytu hipotecznego, to bank część długu odzyska od Państwa. Maksymalna kwota gwarancji ma wynosić 100 000 zł, ma pokrywać do 40% wartości nieruchomości i będzie ważna przez 15 lat. Dzięki temu udzielanie i zaciąganie kredytów bez wkładu własnego stanie się zdecydowanie bezpieczniejsze.

Polski Ład – dopłata do kredytu hipotecznego

Kolejny elementem Polskiego Ładu mają być dopłaty wypłacane tym, którzy chcą kupić mieszkanie na rynku pierwotnym, wtórnym, wybudować dom lub którzy będą korzystali z budownictwa społecznego. Ci, którzy skorzystali z kredytu hipotecznego bez wkładu własnego i którym urodzi się drugie dziecko, a później  kolejne dzieci, za każdym razem będą otrzymywali dopłaty na poczet nadpłaty kredytu. Maksymalna kwota takiego dofinansowania ma wynieść 100 000 zł.

Osoby korzystające z budownictwa społecznego oraz rodziny wielodzietne będą mogły liczyć nawet na 160 000 zł.

Dopłaty mają być jednak przyznawane tylko po spełnieniu określonych wymogów. Zostanie określona maksymalna cena m2, po przekroczeniu której dopłata nie zostanie przyznana. Wymagane będzie też posiadanie przynajmniej dwojga dzieci. Wiek uczestników programu nie będzie mógł przekroczyć 40 lat.

Polski Ład – bony mieszkaniowe

Dopłaty do zakupu mieszkania czy budowy domu będą też przyznawane w formie bonu mieszkaniowego. Najprawdopodobniej będą one działały na podobnej zasadzie jak przyznane już bony turystyczne. Pieniędzy nie dostaniemy na konto, lecz dostaniemy jedynie kod, który będziemy mogli przekazać sprzedawcy mieszkania, który na tej podstawie otrzyma pieniądze od Państwa. Mają obowiązywać dwa rodzaje takich bonów – rodzinne i społeczne.

Bony społeczne

Społeczny bon mieszkaniowy będzie przeznaczony dla osób, które nie mają własnego mieszkania czy domu, a ich dochody są tak niskie, że nie pozwalają uzyskać kredytu hipotecznego. Będą mogły go otrzymać osoby bez dzieci lub pary z mniej niż trójką pociech. Wysokość dopłaty prezentujemy  w tabeli. Jest ona tym wyższa niż więcej osób w gospodarstwie domowym.

Tych pieniędzy nie będzie można wydać na zakup mieszkania, lecz jedynie na partycypację w towarzystwie budownictwa społecznego (TBS/SIM), od których wynajmowane będzie mieszkanie. Druga możliwość to sfinansowanie wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej.

Bony rodzinne

Bon rodzinny będzie zdecydowanie korzystniejszy, ponieważ kwota dofinansowania będzie znacznie wyższa  – od 55 000 zł do nawet 145 000 zł. Dodatkowo pieniądze można wydać nie tylko na cele wymienione w opisie bonu społecznego, ale również na zakup mieszkania czy budowę domu. Warunkiem jego otrzymania będzie jednak posiadanie przynajmniej trojga dzieci. Warto też dodać, że te rodziny, które nie mają jeszcze mieszkania/domu lub mają, ale o metrażu mniejszym niż 65 m2 otrzymają dodatkowy bonus w kwocie 45 000 zł.

Wysokość dopłaty w ramach bonu rodzinnego w Polskim Ładzie

Polski Ład – od kiedy zacznie działać?

Dokładny termin startu nie jest jeszcze znany. Wszystko zależy od tego, kiedy uda się uchwalić odpowiednie przepisy i przygotować systemy informatyczne. Z wstępnych zapowiedzi wynika, że program kredytów bez wkładu własnego i dopłat ma zacząć działać w IV kw. 2021 r. Bony mieszkaniowe pojawią się nieco później. Zapowiadany termin startu to początek 2023 r.

Dowiedz się więcej i sprawdź swoja zdolność finansową na bezpłatnym spotkaniu z Naszym Ekspertem Finansowym:

Jak wygląda
konsultacja z ekspertem?

 • ikona
  Telefon od konsultanta - Na podany przez Ciebie numer telefonu zadzwoni konsultant naszej infolinii, aby umówić Cię na spotkanie z ekspertem w naszym oddziale lub online. Jeśli nie wyrazisz na to oddzielnej zgody, nie będziemy dzwonić do Ciebie w przyszłości z żadnymi ofertami i promocjami. Nie musisz więc martwić się o swój spokój.
 • ikona
  Bezpłatne spotkanie - Spotkanie z naszym ekspertem jest całkowicie darmowe. Koszty pokrywają banki, z którymi współpracujemy.
 • ikona
  Na każdym etapie - Nasi eksperci wspierają na każdym etapie decyzji kredytowej. Przykładowo przy kredycie hipotecznym na spotkanie z ekspertem zapraszamy bez względu na to, czy wybrałeś już lokum czy dopiero chcesz rozeznać się w swojej sytuacji.
 • ikona
  Wiele możliwości - Współpracujemy z kilkunastoma dużymi bankami w Polsce. Dzięki czemu prezentujemy wiele możliwości finansowania, a ostateczna decyzja zawsze należy do Ciebie!
 • ikona
  Minimum formalności - Pomagamy w załatwieniu formalności związanych z kredytem, dzięki czemu oszczędzasz czas i energię, którą możesz poświęcić na małe codzienne przyjemności.

Umów się
na spotkanie z ekspertem finansowym: