Nowy Polski Ład – co to jest?

Nowy Ład to nazwa programu, który dotyczy wielu różnych kwestii. My skupimy się na trzech jego elementach, które dotyczą rynku mieszkaniowego. Omówimy propozycje wprowadzenia gwarancji pozwalających na uzyskanie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego, dopłat do kredytów i bonów mieszkaniowych.

Obecnie dla wielu młodych osób problemem utrudniającym dostęp do własnego mieszkania jest wymóg posiadania wkładu własnego. Zgodnie z prawem bank nie może przyznać kredytu hipotecznego osobie, która nie zgromadziła kwoty, która pokryje przynajmniej 10% wartości kupowanego mieszkania czy domu. Jeśli ktoś chce kupić lokal o wartości np. 300 000 zł, to musi posiadać przynajmniej 30 tys. zł.

Zwykła zmiana prawa, która pozwoliłaby bankom na udzielanie kredytów bez wkładu własnego byłaby ryzykowna zarówno dla kredytobiorców jak i dla banków. Jeśli bowiem taki kredytobiorca straciłby pracę i nie mógł znaleźć nowej, to mógłby zostać nie tylko bez mieszkania, ale jeszcze z długiem na karku. Dla banku takie kredyty są natomiast bardzo ryzykowne, bo przejęcie i sprzedaż mieszkania dłużnika często nie pokrywa całego zadłużenia. Na dług składa się nie tylko pozostała do spłaty kwota kredytu, ale również odsetki i różnego rodzaju inne koszty.

Polski Ład – kredyty hipoteczne bez wkładu własnego

Nowy Polski Ład wskazuje inne rozwiązanie tej sytuacji. Od 26 maja 2022 r. zacznie działać program „Mieszkanie bez wkładu własnego”, w ramach którego uczestnicy będą otrzymywali gwarancję bankową. Taka gwarancja to „obietnica”, że jeśli uczestnik  programu nie poradzi sobie ze spłatą kredytu hipotecznego, to bank część długu odzyska od Państwa. Dzięki temu udzielanie i zaciąganie kredytów bez wkładu własnego stanie się zdecydowanie bezpieczniejsze.

Maksymalna kwota gwarancji ma wynosić 100 000 zł i ma pokrywać do 20% wartości nieruchomości.

Polski Ład – dopłata do kredytu hipotecznego

Uczestnicy programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”, którym w trakcie spłaty kredytu urodzi się drugie dziecko lub kolejne dzieci, będą otrzymywali dopłaty. W przypadku drugiego dziecka kwota dofinansowania wyniesie 20 000 zł. Gdy urodzi się trzecie lub kolejne dziecko będzie to aż 60 000  zł.

Dopłata nie będzie jednak przekazywana bezpośrednio uczestnikowi lecz do banku, jako nadpłata kredytu. Dzięki temu zmniejszy się zadłużenie takiego preferencyjnego kredytu. Suma dopłat nie będzie jednak mogła przekroczyć pozostałej do spłaty kwoty kredytu.

Kto będzie mógł skorzystać z kredytu bez wkładu i dopłat

Dopłaty oraz kredyt bez wkładu własnego będą dostępne tylko po spełnieniu określonych wymogów:

 • W przypadku zakupu mieszkania, cena nie będzie mogła przekroczyć limitu określonego dla danego regionu,
 • Zaciągany kredyt nie może być wypłacony w walucie obcej, a jedynie w złotych,
 • Jego okres spłaty nie może być krótszy niż 15 lat,
 • Nikt z członków gospodarstwa domowego nie może posiadać mieszkania lub domu. Dotyczy to nie tylko momentu wnioskowania o preferencyjny kredyt, ale również okresu 5 lat wstecz. Wyjątkiem od tej zasady są tylko rodziny posiadające przynajmniej dwoje dzieci.Jeśli ktoś posiada już dom lub mieszkanie i dwoje dzieci, to rodzina może starać się o preferencyjny kredyt pod warunkiem, że posiada tylko jeden dom lub jedno mieszkanie. Powierzchnia posiadanego domu lub mieszkania nie może być jednak większa niż 50 m2. Gdy dzieci jest troje, to limit wynosi 75 m2, a gdy czworo to 90 m2. W przypadku, gdy dzieci jest pięcioro lub więcej, to nie obowiązuje limit powierzchni. Wciąż pozostaje jednak zastrzeżenie, że rodzina może posiadać tylko jedno mieszkanie lub jeden dom. Warto dodać, że gdy już uzyskają preferencyjny kredyt na nowy dom lub nowe mieszkanie, jeśli chcą uzyskać dopłatę, to muszą sprzedać stary lokal.

 

Pamiętaj! Już dziś możesz całkowicie za darmo skonsultować się z ekspertem finansowym i wraz z nim indywidualnie ocenić swoje szanse na skorzystanie z kredytu hipotecznego bez wkładu własnego w ramach Polskiego Ładu oraz dobrze się na niego przygotować.

Umów się na rozmowę:
Administratorem danych osobowych jest Expander Advisors Sp. z o.o., który przetwarza dane osobowe w celach i na zasadach określonych w Polityce prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przyjmuję do wiadomości, że przysługuje mi prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem dotychczasowego przetwarzania. Więcej informacji o ochronie danych osobowych w Polityce prywatności

Polski Ład – bony mieszkaniowe

Z zapowiedzi  wynika, że dopłaty do zakupu mieszkania czy budowy domu będą też przyznawane w formie bonu mieszkaniowego. Nie wiadomo jednak kiedy ten program zacznie działać.

Najprawdopodobniej takie bony będą działały na podobnej zasadzie jak przyznane już bony turystyczne. Pieniędzy nie dostaniemy na konto, lecz dostaniemy jedynie kod, który będziemy mogli przekazać sprzedawcy mieszkania, który na tej podstawie otrzyma pieniądze od Państwa. Mają obowiązywać dwa rodzaje takich bonów – rodzinne i społeczne.

Bony społeczne

Społeczny bon mieszkaniowy będzie przeznaczony dla osób, które nie mają własnego mieszkania czy domu, a ich dochody są tak niskie, że nie pozwalają uzyskać kredytu hipotecznego. Będą mogły go otrzymać osoby bez dzieci lub pary z mniej niż trójką pociech. Wysokość dopłaty prezentujemy  w tabeli. Jest ona tym wyższa niż więcej osób w gospodarstwie domowym.

Tych pieniędzy nie będzie można wydać na zakup mieszkania, lecz jedynie na partycypację w towarzystwie budownictwa społecznego (TBS/SIM), od których wynajmowane będzie mieszkanie. Druga możliwość to sfinansowanie wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej.

Bony rodzinne

Bon rodzinny będzie zdecydowanie korzystniejszy, ponieważ kwota dofinansowania będzie znacznie wyższa  – od 55 000 zł do nawet 145 000 zł. Dodatkowo pieniądze można wydać nie tylko na cele wymienione w opisie bonu społecznego, ale również na zakup mieszkania czy budowę domu. Warunkiem jego otrzymania będzie jednak posiadanie przynajmniej trojga dzieci. Warto też dodać, że te rodziny, które nie mają jeszcze mieszkania/domu lub mają, ale o metrażu mniejszym niż 65 m2 otrzymają dodatkowy bonus w kwocie 45 000 zł.

Wysokość dopłaty w ramach bonu rodzinnego w Polskim Ładzie

Polski Ład – od kiedy zacznie działać?

Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” zacznie działać najprawdopodobniej w II kw. 2022 r. Bony mieszkaniowe pojawią się później. Zapowiadany termin startu to początek 2023 r.

Przeczytaj także o programie Pierwsze Mieszkanie i Kredycie na 2% >

Dowiedz się więcej i sprawdź swoja zdolność finansową na bezpłatnym spotkaniu z Naszym Ekspertem Finansowym:

Jak wygląda
konsultacja z ekspertem?

 • ikona
  Telefon od konsultanta - Na podany przez Ciebie numer telefonu zadzwoni konsultant naszej infolinii, aby umówić Cię na spotkanie z ekspertem w naszym oddziale lub online. Jeśli nie wyrazisz na to oddzielnej zgody, nie będziemy dzwonić do Ciebie w przyszłości z żadnymi ofertami i promocjami. Nie musisz więc martwić się o swój spokój.
 • ikona
  Bezpłatne spotkanie - Spotkanie z naszym ekspertem jest całkowicie darmowe. Koszty pokrywają banki, z którymi współpracujemy.
 • ikona
  Na każdym etapie - Nasi eksperci wspierają na każdym etapie decyzji kredytowej. Przykładowo przy kredycie hipotecznym na spotkanie z ekspertem zapraszamy bez względu na to, czy wybrałeś już lokum czy dopiero chcesz rozeznać się w swojej sytuacji.
 • ikona
  Wiele możliwości - Współpracujemy z kilkunastoma dużymi bankami w Polsce. Dzięki czemu prezentujemy wiele możliwości finansowania, a ostateczna decyzja zawsze należy do Ciebie!
 • ikona
  Minimum formalności - Pomagamy w załatwieniu formalności związanych z kredytem, dzięki czemu oszczędzasz czas i energię, którą możesz poświęcić na małe codzienne przyjemności.

Umów się
na spotkanie z ekspertem finansowym: