Kredyt na 2%

Program Pierwsze Mieszkanie

W III kwartale 2023 r. ma zacząć działać nowy program dopłat do kredytów hipotecznych o nazwie „Pierwsze Mieszkanie”. W jego ramach będzie można uzyskać „Bezpieczny Kredyt 2%”, czyli kredyt z dopłatą, dzięki której oprocentowanie zostanie obniżone do ok. 2% na okres 10 lat. Drugim elementem programu ma być specjalne konto oszczędnościowe o nazwie „Konto Mieszkaniowe”. W jego ramach będą wypłacane dopłaty osobom, które dopiero odkładają pieniądze z myślą o zakupie mieszkania czy domu.

ekspert nowy strzałka prawa

Bezpieczny kredyt na 2%

Na czym będzie polegać kredyt na 2%?

Elementem programu „Pierwsze mieszkanie” ma być preferencyjny kredyt, który został  nazwany „Bezpieczny Kredyt 2%”. Osoby, które go uzyskają przez 10 lat będą otrzymywały dopłaty, które obniżą ratę w takim stopniu jakby oprocentowanie wynosiło 2% plus marża banku. Należy jednak dodać, że na poziom raty wpłynie również to, że w okresie dopłat spłata będzie odbywała się w ratach malejących. Standardowo najczęściej wybierany jest natomiast system spłaty w ramach stałych.

Ile wyniesie rata kredytu z dopłatą w programie Pierwsze Mieszkanie?

Dzięki dopłatom rata kredytu na 300 000 zł na 25 lat spadnie z 2 408 zł (rata stała zwykłego kredytu) do 1 711 zł (pierwsza z rat malejących). Po 10 latach skończą się dopłaty i uczestnik programu zacznie płacić raty w pełnej wysokości. Niekoniecznie będzie to 2 408 zł ponieważ najprawdopodobniej będzie wtedy obowiązywał inny poziom stóp procentowych. Ponadto zostanie spłacona już część zadłużenia. Gdyby okazało się, że uczestnik programu nie będzie mógł sobie poradzić ze spłatą raty w pełnej wysokości, to będzie można ją obniżyć poprzez wydłużeniu okresu spłaty maksymalnie o 5 lat.

Jaka może być maksymalna kwota kredytu na 2%?

Taki preferencyjny kredyt będzie można uzyskać na kwotę nie wyższą niż 500 000 zł w przypadku tzw. singla i na maksymalnie 600 000 zł w przypadku małżonków lub osób wychowujących co najmniej 1 dziecko.

Kto będzie mógł uzyskać kredyt na 2%?

Preferencyjny kredyt z dopłatą (kredyt na 2%) będzie mogła uzyskać osoba w wieku do 45 lat i tylko na zakup lub budowę pierwszego w życiu mieszkania lub domu. Zostanie więc przyznany tylko osobom, które w przeszłości nigdy nie były posiadaczami domu ani mieszkania oraz nie miały spółdzielczego prawa do lokalu.

Jakie mieszkanie można będzie kupić za kredyt na 2%?

W programie nie będzie żadnego limitu powierzchni, ani ceny za m2. Może to więc być dowolne mieszkanie lub dom, zarówno nowe jak i z rynku wtórnego. Kredyt może również zostać przyznany na zakup domu, budowę domu wraz z jego wykończeniem oraz zakup działki budowlanej w celu budowy na niej domu.

Pamiętaj! Już dziś możesz całkowicie za darmo skonsultować się z Ekspertem Finansowym i wraz z nim indywidualnie ocenić swoje szanse na skorzystanie z kredytu hipotecznego na 2% w ramach programu Pierwsze Mieszkanie oraz dobrze się na niego przygotować.

Umów się na rozmowę
Administratorem danych osobowych jest Expander Advisors Sp. z o.o., który przetwarza dane osobowe w celach i na zasadach określonych w Polityce prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przyjmuję do wiadomości, że przysługuje mi prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem dotychczasowego przetwarzania. Więcej informacji o ochronie danych osobowych w Polityce prywatności

Rata przy kredycie na 2% – przykładowe wyliczenie*

kwota kredytu
300 tys. złotych

kalendarz

okres spłaty kredytu
25 lat

analiza

oprocentowanie kredytu**
8,46%

Warstwa 6

pierwsza rata bez dopłaty
3115,00 zł

1-06

pierwsza rata po dopłacie
1711,50 zł

kalkulator_hp

rata stała po 10 latach***
1768,31 zł

*Wyliczenie przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
** Oprocentowanie rynkowe kredytu mieszkaniowego o stałej stopie 8,46% (przykład dla aktualnej oferty w Banku Pekao S.A.; dla ustalenia dopłaty oprocentowanie kredytu pomniejszone o 10% (uwzględnienie składnika marży).
*** Przy założeniu, że warunki zostają bez zmian.

Konto Mieszkaniowe

Na czym będzie polegać konto mieszkaniowe?

Drugim elementem programu „Pierwsze Mieszkanie” będzie konto oszczędnościowe, na którym oszczędzający otrzymają specjalne dopłaty tzw. Premię Mieszkaniową. Taka premia będzie wypłacana co roku w wysokości wskaźnika inflacji lub wskaźnika zmiany wartości ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Wybierany będzie wskaźnik korzystniejszy dla uczestników. Jeśli więc w jakimś roku inflacja wyniesie np. 10%, a mieszkania zdrożeją np. o 5%, to premia wyniesie 10%.

Należy dodać, że oprócz premii oszczędzający otrzymają również odsetki od banku prowadzącego konto. Ponadto te odsetki nie zostaną pomniejszone o podatek.

Premia Mieszkaniowa – Jakie warunki należy spełnić aby uzyskać dopłaty?

Wpłat na konto trzeba będzie dokonywać co miesiąc przez okres od 3 do 10 lat. Dopłata za dany roku zostanie wypłacona o ile w jego trakcie dokonano przynajmniej 11 wpłat w kwocie nie niższej niż 500 zł każda (6 000 zł rocznie). W jednym miesiącu w roku można więc nie dokonać wpłaty, a dopłata i tak zostanie przyznana. Z kolei maksymalnie na takie konto można będzie wpłacić 24 000 zł rocznie (12 wpłat po 2 000 zł).

Premia Mieszkaniowa – Jak jej nie stracić?

Aby nie stracić Premii Mieszkaniowej i uniknąć podatku pieniądze zgromadzone na takim koncie będzie można wydać tylko na:
– zakup mieszkania,
– zakup lub budowę domu jednorodzinnego,
– sfinansowanie części kosztów inwestycji prowadzonej w ramach kooperatywy mieszkaniowej lub ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu,
– wkład mieszkaniowy w spółdzielni mieszkaniowej,
– partycypację w SIM albo TBS.

Po zakończeniu oszczędzania uczestnik będzie miał 5 lat, aby jest wydać na jeden z powyższych celów.

Kto będzie mógł korzystać z Konta Mieszkaniowego?

Takie konto będzie mogła otworzyć tylko osoba, która nie ma i nigdy wcześniej nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu. Wyjątek stanowią jedynie rodziny z dziećmi, które mają tylko jedną nieruchomość, w której właśnie mieszkają. Oni będą mogli oszczędzać na takim koncie, aby móc przenieść się do większego lokalu. Powierzchnia posiadanego już mieszkania lub domu nie może być jednak większa niż:

– 50 m2 w przypadku 2 dzieci,
– 75m2 w przypadku 3 dzieci,
– 90 m2 w przypadku 4 dzieci.

W przypadku posiadania 5 lub większej liczby dzieci nie ma ograniczenia dla powierzchni posiadanej nieruchomości.

Jak wygląda
konsultacja z ekspertem?

 • ikona
  Telefon od konsultanta - Na podany przez Ciebie numer telefonu zadzwoni konsultant naszej infolinii, aby umówić Cię na spotkanie z ekspertem w naszym oddziale lub online. Jeśli nie wyrazisz na to oddzielnej zgody, nie będziemy dzwonić do Ciebie w przyszłości z żadnymi ofertami i promocjami. Nie musisz więc martwić się o swój spokój.
 • ikona
  Bezpłatne spotkanie - Spotkanie z naszym ekspertem jest całkowicie darmowe. Koszty pokrywają banki, z którymi współpracujemy.
 • ikona
  Na każdym etapie - Nasi eksperci wspierają na każdym etapie decyzji kredytowej. Przykładowo przy kredycie hipotecznym na spotkanie z ekspertem zapraszamy bez względu na to, czy wybrałeś już lokum czy dopiero chcesz rozeznać się w swojej sytuacji.
 • ikona
  Wiele możliwości - Współpracujemy z kilkunastoma dużymi bankami w Polsce. Dzięki czemu prezentujemy wiele możliwości finansowania, a ostateczna decyzja zawsze należy do Ciebie!
 • ikona
  Minimum formalności - Pomagamy w załatwieniu formalności związanych z kredytem, dzięki czemu oszczędzasz czas i energię, którą możesz poświęcić na małe codzienne przyjemności.

Umów się
na spotkanie z ekspertem finansowym: