Kredyty dla firm na wyciągnięcie ręki

Czym jest gwarancja de minimis?

Oferowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego gwarancja de minimis to rządowa odpowiedź na spowolnienie gospodarcze i wsparcie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki niej banki złagodziły politykę kredytową wobec firm, w związku z czym te mają szansę otrzymać większą kwotę dofinansowania na dłuższy okres spłaty. Wysokość pożyczki zależy od województwa, w którym działa dana firma. Dla przykładu przedsiębiorcy działający w województwie zachodniopomorskim mogą otrzymać do 250 tys. PLN, a właściciele firm z województwa dolnośląskiego nawet do 500 tys. PLN. Większa dostępność kredytów wynika z faktu, że banki otrzymują od BGK gwarancję spłaty kredytu na wypadek gdyby kredytobiorca nie spłacił go w terminie. O pożyczkę mogą się starać się prawie wszyscy, zarówno firmy prowadzące już działalność jak i te, które ją dopiero rozpoczynają i nie posiadają dodatkowych zabezpieczeń. Okres spłaty wynosi pięć lat. Oprocentowanie jest stałe, na poziomie 3,9% w skali roku. Dodatkowym atutem jest z pewnością fakt, że bank nie pobiera żadnych dodatkowych opłat za udzielenie kredytu.

Jedną z propozycji w ramach gwarancji de minimis i dotacji unijnych jest inicjatywa JEREMIE skierowana głównie do firm znajdujących się w początkowej fazie rozwoju. Pomoc, jaką firma może otrzymać w okresie trzech lat, nie może przekroczyć 200 tys. EUR, a w przypadku przedsiębiorstw prowadzących działalność z zakresu transportu drogowego 100 tys. EUR. O poręczenie de minimis można się starać w bankach będących na liście instytucji współpracujących z BGK a także w firmach pożyczkowych oferujących kredyty dla sektora MSP.

Szeroki wybór możliwości

Obecnie w ofercie dla przedsiębiorców jest wiele zróżnicowanych rozwiązań. W zależności od celu na jaki kredyt ma zostać przeznaczony banki mogą zaproponować min. tzw. start-up, czyli kredyt na start, kredyt obrotowy, limit w koncie, kredyt inwestycyjny, kredyt deweloperski czy kredyt na cel operacyjny.