Koszt budowy domu 2022 – na jakie wydatki się przygotować?

Odkąd pamiętasz, marzysz o własnym domu? Dlaczego nie zrealizować odkładanego przez lata celu właśnie teraz? Sprawdźmy, od czego zależy koszt budowy domu w 2022 r. i ile wynosi, w zależności od powierzchni, sposobu wykończenia oraz rodzaju konstrukcji.

Budowa domu często kojarzy się z horrendalnie wysokimi kosztami. Rzeczywiście. Jeśli zbudujesz nieruchomość na działce położnej w centrum miasta, wynajmiesz drogich fachowców, a do wykończenia wnętrz użyjesz szlachetnym kruszców, koszt z pewnością przyprawi o zawrót głowy. Stawiając na oszczędne, nowoczesne technologie, możesz jednak zbudować wymarzoną przestrzeń zdecydowanie taniej.

Od czego zależy koszt budowy domu?

Koszt budowy domu zależy od wielu czynników. Najważniejsze to: technologia, koszt projektu budowlanego, koszt materiałów budowlanych, koszt wykonania prac, powierzchnia użytkowa budynku czy standard budowy (stan surowy otwarty, surowy zamknięty, stan deweloperski).

Ile kosztuje budowa domu w 2022 roku?

Z roku na rok koszty budowy domów rosną. Przyczyną takiego stanu rzeczy są wyższe ceny materiałów budowlanych, droższa robocizna i coraz droższa ziemia. Dodatkowo od 2021 r. osoby budujące domu muszą wcielić w życie nowe zasady dotyczące parametrów izolacyjnych. Taki wymóg przekłada się na konieczność zakupu droższych materiałów, a co za tym idzie – wyższy koszt budowy.

Koszt budowy domu  stan surowy i deweloperski

Najniższe koszty wygeneruje zbudowanie domu w stanie surowym zamkniętym, nieco wyższe – w stanie surowym otwartym. Najdroższe będzie doprowadzenie nieruchomości do stanu deweloperskiego. Ile zapłacisz za budowę domu o powierzchni 100, 140 i 200 m2 w 2022 r.?

Koszt budowy domu  100m2, 140 i 200 m2

Orientacyjny koszt budowy domu o prostej formie i powierzchni około 100 m2 (koszt budowy domu 100 m2) to około 350 tys. zł netto (dla stanu deweloperskiego). Koszt budowy domu 140 m2 wzrośnie do około 410 tys. zł. Jeśli zdecydujesz się na budowę dużego domu (koszt budowy domu 200 m2), to koszt powstania takiej nieruchomości wyniesie około 470 tys. zł.

Podane kwoty nie uwzględniają kosztu zakupu działki budowlanej, ceny  przyłączenia mediów, czy wynajęcia kierownika budowy. Stan deweloperski oznacza, że trzeba będzie też taki dom wykończyć, co pociągnie za sobą kolejne wydatki.

WAŻNE:
Twoja zdolność kredytowa może różnić się pomiędzy bankami nawet o 120 tys. zł*
Porównaj >

Koszt budowy domu parterowego a koszt budowy domu piętrowego

Jak nietrudno zgadnąć, zdecydowanie wyższe koszty (już na etapie projektu) wygeneruje zbudowanie domu piętrowego. Za budowę zapłacisz jeszcze więcej, jeśli zdecydujesz się na wykonanie podpiwniczenia.

Koszt budowy domu a zastosowana technologia

Jednym z najważniejszych parametrów, które wpływają na koszt budowy domu, jest zastosowana technologia. Sprawdźmy, ile zapłacisz za budowę domu szkieletowego (koszt budowy domu szkieletowego) i domu z bali (koszt budowy domu z bali).

Koszt budowy domu szkieletowego

Dom szkieletowy to dom z drewnianą konstrukcją. Odpowiednio wykonana jest równie stabilna i silna co konstrukcja murowana. Ogromną zaletą domu zbudowanego w technologii szkieletowej są stosunkowo niskie koszty oraz szybki postęp prac. W zależności od powierzchni, liczby kondygnacji, liczby ścian i otworów okiennych, rodzaju i konstrukcji dachu, a także rodzaju instalacji grzewczej, koszt budowy może być bardzo różny. W przypadku stanu surowego zamkniętego będzie to od 1500 do 2300 zł za metr kwadratowy. Koszt stumetrowego domu może więc wynieść od 150 tys. zł do 230 tys. zł.

Koszt budowy domu z bali

Domy z bali cieszą się obecnie ogromną popularnością. Nic dziwnego. Atrakcyjne wizualnie, ekologiczne, przeznaczone do całorocznego użytkowania, szybkie w montażu i niedrogie nie mają sobie równych. Ile kosztuje ich budowa? Za metr kwadratowy domu z bali wykończonego w stanie surowym zamkniętym zapłacisz średnio od 900 do 3000 zł za metr kwadratowy. Kosz zbudowania stumetrowej nieruchomości wyniesie więc odpowiednio od 90 tys. zł do 300 tys. zł.

Ile zapłacisz za wykończenie domu?

Jeśli zbudujesz dom w stanie deweloperskim, aby w nim zamieszkać, musisz jeszcze wykończyć wnętrza. Ile zapłacisz za wykończenie nieruchomości? W zależności od standardu za każdy metr kwadratowy wykończenia domu będzie to od 800 zł w górę. Jeśli zależy Ci na niezłym standardzie, będzie to co najmniej 1000-1300 zł za metr.

Chcesz sfinansować budowę domu kredytem? Skorzystaj z doświadczenia eksperta

Chcesz wziąć kredyt hipoteczny na budowę domu? Nie wybieraj przypadkowej oferty. Taka decyzja może narazić Cię na dodatkowe koszty i uciążliwą obsługę. Aby znaleźć szyte na miarę finansowanie, zaufaj Expanderowi.

Dzięki pomocy eksperta finansowego z Expandera znajdziesz kredyt hipoteczny, który w pełni spełni Twoje potrzeby i oczekiwania. Ekspert pomoże Ci także na każdym kolejnym etapie procesu – ułatwi zgromadzenie niezbędnych dokumentów, wypełnienie i złożenie wniosku oraz dopełnienie wszystkich formalności. Odpowie na pytania, rozwieje wątpliwości i wyjaśni niezrozumiałe zapisy umowy.

Pamiętaj, że pomoc Expandera nie będzie Cię kosztować ani złotówki. Bez względu na to, którą ofertę wybierzesz i jaką decyzję wyda bank. Korzystając ze wsparcia eksperta, na pewno nie stracisz, a możesz sporo zyskać.

 

*Wyliczenie ma charakter szacunkowy i oparte jest o różnicę prognozowanej maksymalnej wysokości dostępnej kwoty kredytu spośród ofert dostępnych za pośrednictwem Expander Advisors Sp. z o.o. zgodnie z następującymi założeniami: wnioskodawca o łącznych dochodach 5.000 złotych netto miesięcznie, posiadający 20% wkładu własnego. Wyliczenie sporządzone na dzień: 13.06.2022 r. Ostateczne warunki cenowe, jak również ostateczna decyzja kredytowa, uzależnione są od oceny zdolności kredytowej klienta dokonywanej przez bank.

Zapytaj eksperta:

- Które banki honorują działkę jako wkład własny?
- Czy program "Mieszkanie bez wkładu własnego" dotyczy także budowy domu?
- Na jakie koszty dodatkowe przygotować się przy kredycie na budowę domu?

Umów konsultację

powiązane porady

Kredyt hipoteczny a rozwód. Co warto wiedzieć?

Ślub i kredyt hipoteczny mają ze sobą wiele wspólnego. Z założenia oba zawierane są na wiele lat. Co jednak, gdy małżeństwo nie wypali? Bank nie

Czytaj więcej

Kiedy umowa przedwstępna jest nieważna?

Umowę przedwstępną można zawrzeć w odniesieniu do każdej transakcji. Kodeks cywilny, który ją definiuje, nie zawiera żadnych ograniczeń dotyczących

Czytaj więcej

Jak budować historię kredytową?

Drogę do każdego kredytu otwiera nie tylko odpowiednia zdolność kredytowa, ale również historia kredytowa, czyli Twój „finansowy autoportret”, obraz

Czytaj więcej