Koszt budowy domu 2021 – na jakie wydatki się przygotować?

Odkąd pamiętasz, marzysz o własnym domu? Dlaczego nie zrealizować odkładanego przez lata celu właśnie teraz? Sprawdźmy, od czego zależy koszt budowy domu w 2021 r. i ile wynosi, w zależności od powierzchni, sposobu wykończenia oraz rodzaju konstrukcji.

Budowa domu często kojarzy się z horrendalnie wysokimi kosztami. Rzeczywiście. Jeśli zbudujesz nieruchomość na działce położnej w centrum miasta, wynajmiesz drogich fachowców, a do wykończenia wnętrz użyjesz szlachetnym kruszców, koszt z pewnością przyprawi o zawrót głowy. Stawiając na oszczędne, nowoczesne technologie, możesz jednak zbudować wymarzoną przestrzeń zdecydowanie taniej.

Od czego zależy koszt budowy domu?

Koszt budowy domu zależy od wielu czynników. Najważniejsze to: technologia, koszt projektu budowlanego, koszt materiałów budowlanych, koszt wykonania prac, powierzchnia użytkowa budynku czy standard budowy (stan surowy otwarty, surowy zamknięty, stan deweloperski).

Ile kosztuje budowa domu w 2021 roku?

Z roku na rok koszty budowy domów rosną. Przyczyną takiego stanu rzeczy są wyższe ceny materiałów budowlanych, droższa robocizna i coraz droższa ziemia. Na wzrost cen w 2021 r. wpłynęło także… nowe prawo. Od 1 stycznia 2021 r. osoby budujące domu muszą wcielić w życie nowe zasady dotyczące parametrów izolacyjnych. W tym roku muszą być one wyższe od zeszłorocznych średnio o 35 proc. Taki wymóg przekłada się na konieczność zakupu droższych materiałów, a co za tym idzie – wyższy koszt budowy.

Koszt budowy domu stan surowy i deweloperski

Najniższe koszty wygeneruje zbudowanie domu w stanie surowym zamkniętym, nieco wyższe – w stanie surowym otwartym. Najdroższe będzie doprowadzenie nieruchomości do stanu deweloperskiego. Ile zapłacisz za budowę domu o powierzchni 100, 150 i 200 m2 w 2021 r.?

Koszt budowy domu 100m2, 150 i 200 m2

Orientacyjny koszt budowy domu o prostej formie i powierzchni około 100 m2 (koszt budowy domu 100 m2) to około 250-300 tys. zł netto (dla stanu deweloperskiego). Koszt budowy domu 150 m2 wzrośnie do 330-360 tys. zł. Jeśli zdecydujesz się na budowę dużego domu (koszt budowy domu 200 m2), dolicz dodatkowe 80 tys. zł. Koszt powstania takiej nieruchomości wyniesie więc około 410-430 tys. zł.

Koszt budowy domu parterowego a koszt budowy domu piętrowego

Jak nietrudno zgadnąć, zdecydowanie wyższe koszty (już na etapie projektu) wygeneruje zbudowanie domu piętrowego. Za budowę zapłacisz jeszcze więcej, jeśli zdecydujesz się na wykonanie podpiwniczenia.

Koszt budowy domu a zastosowana technologia

Jednym z najważniejszych parametrów, które wpływają na koszt budowy domu, jest zastosowana technologia. Sprawdźmy, ile zapłacisz za budowę domu szkieletowego (koszt budowy domu szkieletowego) i domu z bali (koszt budowy domu z bali).

Koszt budowy domu szkieletowego

Dom szkieletowy to dom z drewnianą konstrukcją. Odpowiednio wykonana jest równie stabilna i silna co konstrukcja murowana. Ogromną zaletą domu zbudowanego w technologii szkieletowej są stosunkowo niskie koszty oraz szybki postęp prac. W zależności od powierzchni, liczby kondygnacji, liczby ścian i otworów okiennych, rodzaju i konstrukcji dachu, a także rodzaju instalacji grzewczej, koszt budowy wynosi średnio od 150 do 250 tys. zł dla stanu surowego (koszt budowy domu stan surowy) i 200-350 tys. zł dla stanu deweloperskiego. Nieco wyższy będzie oczywiście koszt budowy domu pod klucz.

Koszt budowy domu z bali

Domy z bali cieszą się obecnie ogromną popularnością. Nic dziwnego. Atrakcyjne wizualnie, ekologiczne, przeznaczone do całorocznego użytkowania, szybkie w montażu i niedrogie nie mają sobie równych. Ile kosztuje ich budowa? Za metr kwadratowy domu z bali wykończonego w stanie surowym otwartym zapłacisz średnio od 900 do 2000 zł, za metr w stanie surowym zamkniętym – od 1300 do 2500 zł. Kosz zbudowania stumetrowej nieruchomości wyniesie więc odpowiednio od 90 tys. zł do 250 tys. zł.

Ile zapłacisz za wykończenie domu?

Jeśli zbudujesz dom w stanie deweloperskim, aby w nim zamieszkać, musisz jeszcze wykończyć wnętrza. Ile zapłacisz za wykończenie nieruchomości? W zależności od standardu za każdy metr kwadratowy wykończenia domu będzie to od 800 zł w górę. Jeśli zależy Ci na niezłym standardzie, będzie to co najmniej 1000-1300 zł za metr.

Chcesz sfinansować budowę domu kredytem? Skorzystaj z doświadczenia eksperta

Chcesz wziąć kredyt hipoteczny na budowę domu? Nie wybieraj przypadkowej oferty. Taka decyzja może narazić Cię na dodatkowe koszty i uciążliwą obsługę. Aby znaleźć szyte na miarę finansowanie, zaufaj Expanderowi.

Dzięki pomocy eksperta finansowego z Expandera znajdziesz kredyt hipoteczny, który w pełni spełni Twoje potrzeby i oczekiwania. Ekspert pomoże Ci także na każdym kolejnym etapie procesu – ułatwi zgromadzenie niezbędnych dokumentów, wypełnienie i złożenie wniosku oraz dopełnienie wszystkich formalności. Odpowie na pytania, rozwieje wątpliwości i wyjaśni niezrozumiałe zapisy umowy.

Pamiętaj, że pomoc Expandera nie będzie Cię kosztować ani złotówki. Bez względu na to, którą ofertę wybierzesz i jaką decyzję wyda bank. Korzystając ze wsparcia eksperta, na pewno nie stracisz, a możesz sporo zyskać.

powiązane porady