Pożyczki dla dobrych znajomych

Kilka dni temu rozpoczął działalność Cetelem Bank. Jest kolejnym, który specjalizuje się w kredytach konsumpcyjnych. Nie zamierza tworzyć sieci oddziałów do obsługi klientów.

Francuski Cetelem działa w 20 europejskich krajach. Wszędzie wdraża tę samą strategię. Najpierw oferuje kredyty ratalne i karty kredytowe, współpracuje ze sklepami, sieciami handlowymi. Następnie osobom, które są lub były jego klientami, Cetelem proponuje pożyczkę gotówkową.

W identyczny sposób Francuzi weszli do Polski. W 1998 roku założyli spółkę Cetelem Polska Expansion, która pośredniczyła w udzielaniu kredytów ratalnych i sprzedaży kart kredytowych. Sześć lat później powstał bank, który będzie oferował oprócz wspomnianych produktów również pożyczki gotówkowe. Głównie osobom, które już Cetelem znają.

– Do tych, którzy korzystali z naszych usług, wyślemy list z ofertą pożyczki gotówkowej. Osoby, które mają karty kredytowe, w comiesięcznym wyciągu znajdą informacje o naszym produkcie – wyjaśnia Gilles Marion, wiceprezes Cetelem Banku. – Dzięki temu, że znamy już tych ludzi, szybciej możemy zdecydować, czy i ile pieniędzy im pożyczyć. A ryzyko niespłacenia pożyczki jest znacznie mniejsze.

Cetelem Bank nie będzie tworzył sieci oddziałów, żeby pozyskać nowych klientów. – Mamy sześć biur regionalnych i siedem mniejszych placówek. Nie zajmują się one obsługą klientów indywidualnych, tylko współpracą z naszymi partnerami handlowymi – mówi Ewa Janikowska, prezes Cetelem Banku.

Po tym, jak powstał bank, działalność z końcem 2004 roku zakończył pośrednik kredytowy. Cetelem Bank przejął od pośrednika zarządzanie istniejącym portfelem kredytowym. W jego bazie jest obecnie 746 tys. aktywnych klientów, czyli takich, którzy spłacają swoje zadłużenie. Francuzi chcą wykorzystać Cetelem Polska Expansion do nowych celów. Gilles Marion nie chciał jednak ich zdradzić.

Zarząd banku zakłada, że w tym roku uda się zwiększyć akcję kredytową o 25 proc. w porównaniu do akcji kredytowej Cetelem Polska Expansion w 2004 r. Bank ma także zarabiać na sprzedawaniu innym instytucjom know-how dotyczącego m.in. zarządzania portfelem kredytowym.

Cetelem Bank nie będzie zbierał depozytów, dlatego będzie musiał pożyczać pieniądze na rynku międzybankowym. W tym zakresie ma współpracować z francuskim BNP Paribas.

Kapitał akcyjny Cetelem Banku wynosi 30 mln zł i, jak zapewnia Ewa Janikowska, w tym roku na pewno się zwiększy. Jego właścicielem jest francuski bank Cetelem, który należy do grupy BNP Paribas. Cetelem to czwarty przykład ogólnopolskiego pośrednika, który stał się podstawą do utworzenia banku. Pierwsi na taki pomysł wpadli właściciele Lukasa, później Dominetu, a wreszcie Santander wykorzystał Polskie Towarzystwo Finansowe do wzmocnienia swojego banku.

Eliza Więcław, Rzeczpospolita