Rok 2018, czyli rok rekordów na rynku pośrednictwa finansowego

Jak podaje Związek Firm Pośrednictwa Finansowego, branża pośrednictwa finansowego w Polsce zakończyła 2018 r. z bardzo dobrymi wynikami sprzedaży. Wartość nowych umów zawartych przy udziale ekspertów ZFPF w IV kwartale wyniosła ponad 6,4 mld zł, co oznacza wzrost aż o 45 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Eksperci ZFPF pośredniczyli także w udzieleniu kredytów gotówkowych na 775 mln zł, co r/r daje wzrost na poziomie 51 proc. Po bardzo dobrych trzech kwartałach, niespodzianką jest natomiast mocny spadek wartości udzielonych kredytów dla firm w IV kwartale. Jest to wynik nagłego, drastycznego pogorszenia się dostępność tego rodzaju finansowania, ale Expander w tej kategorii wciąż radzi sobie najlepiej.

Bardzo dobre zamknięcie roku dla pośredników
Wyniki sprzedaży firm zrzeszonych w ZFPF za IV kw. 2018 r. potwierdzają, że Polacy nieustająco darzą pośredników finansowych zaufaniem. Pośrednicy finansowi nie tylko posiadają wiedzę na temat kosztów kredytów dostępnych w większości banków obecnych na polskim rynku, ale również są w stanie podpowiedzieć, w którym z nich klient ma największą szansę uzyskać finansowanie. Są też osoby, które odwiedzają biuro eksperta finansowego, szukając porad, np. jak zwiększyć zdolność kredytową, a tym samym, poprawić swoje szanse na otrzymanie środków. Zadowoleni klienci doceniają takie wsparcie i polecają usługi pośredników swoim znajomym i rodzinie.

Pomoc pośrednika niezbędna przy kredytach firmowych

W IV kwartale 2018 r. eksperci ZFPF pośredniczyli w udzielaniu kredytów firmowych o łącznej wartości 517,35 mln zł. W całym 2018 r. było to natomiast 2,4 mld zł, a więc o 2% mniej niż przed rokiem, co z kolei spowodowane było znacznym ograniczeniem dostępności kredytów firmowych. Jednak zdecydowanym liderem rynku w udzielaniu kredytów firmowych jest Expander, który przez cały 2018 r. uzyskał wynik 851 mln zł wypłaconych kredytów firmowych.

Ostatni kwartał 2018 r. okazał się szczególnie trudny dla małych i średnich firm, chcących skorzystać z finansowania, a przyczyn spadku dostępności kredytów firmowych jest kilka. Po pierwsze problemy związane z płynnością przeżywał jeden z banków, kierujący swoją ofertę głównie do firm. W kilku instytucjach pojawiły się też różnego rodzaju przejściowe problemy, które obecnie zostały już rozwiązane. Niestety jednocześnie pojawiły się również zmiany, które będą oddziaływały na rynek także w tym roku. Obawiając się nadchodzącego spowolnienia gospodarczego, część banków istotnie zaostrzyła kryteria przyznawania kredytów dla firm. Problemy w tym segmencie rynku potwierdza również niedawny raport NBP („Sytuacja na rynku kredytowym”).

Oznacza to, że w 2019 roku uzyskanie takiego finansowania również będzie utrudnione, tak więc korzystanie z pomocy ekspertów finansowych może okazać się niezbędne dla wielu przedsiębiorców. Warto więc wybrać sprawdzonego eksperta, który nie tylko będzie w stanie przedstawić oferty kilku banków podczas jednego spotkania, ale również bardzo szybko oszacować, czy w obecnej sytuacji dana firma ma szansę na kredyt, a jeśli tak to, który bank warto brać pod uwagę.