Dom za 150 tys. zł – czy to możliwe?

Czy wybudowanie domu za 150 tys. zł jest możliwe? Od czego zacząć i jak krok po kroku zrealizować cały proces? Podpowiadamy.

Własny dom to symbol wygody, komfortu i niezależności. Co jednak w sytuacji, jeśli marzysz o domu, ale… masz ograniczony budżet? Czy wybudowanie domu za 150 tys. zł jest możliwe?

Dom w cenie mieszkania – czy to możliwe?

Biorąc pod uwagę aktualne ceny nieruchomości w największych polskich miastach, kwota 150 tys. zł to stosunkowo niewielki budżet. Wbrew pozorom, nie przekreśla on jednak marzeń o własnym domu. Jaki można kupić za taką kwotę?

Jaki dom za 150 tys. zł?

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom architektonicznym, kreatywności projektantów oraz użyciu stosunkowo niedrogich, trwałych materiałów, budżet w wysokości 150 tys. zł pozwala zbudować jednopiętrowy dom o prostej konstrukcji i powierzchni, która nie przekroczy 70-80 m2. W ramach takiego budżetu możesz także wybudować dom o mniejszej powierzchni użytkowej, także z poddaszem i balkonem. Jeśli chcesz zaoszczędzić, zrezygnuj z dodatkowych elementów takich jak kominek czy podpiwniczenie. Choć zwiększają funkcjonalność nieruchomości i podnoszą komfort użytkowania, generują także stosunkowo wysokie koszty.

Dom za 150 tys. zł – dla kogo?

Dom za 150 tys. zł to świetna propozycja dla osób:

  • młodych, które chcą mieć „swoje miejsce na ziemi”, jednak nie dysponują zbyt wysokim budżetem;
  • starszych, które chcą spędzić jesień życia „na swoim”, w ciszy, spokoju, na łonie natury. Zwłaszcza dla nich niewielka powierzchnia nie będzie żadną przeszkodą;
  • entuzjastów natury. Dysponując kwotą 150 tys. zł możesz wybudować dom kanadyjski – funkcjonalny i praktyczny. Taki format jest szczególnie rozpowszechniony w mniejszych miejscowościach, na obrzeżach dużych miast oraz w pobliżu lasów, parków i jezior.

Dom za 150 tys. zł działka

Jeśli masz ambitny plan, aby zbudować dom za 150 tys. zł (zwłaszcza dom za 150 tys. z garażem), powinieneś dysponować własną działką. Taka stawka uwzględnia bowiem wyłącznie koszt budowy z projektu stworzonego przez studio projektowego. Nie obejmuje natomiast kosztów zakupu działki, uzyskania wszelkich pozwoleń, jej wyposażenia etc.

Porównaj online raty kredytu hipotecznego na 150 tys. w różnych bankach >>

Nie masz własnej działki? Przygotuj się na dodatkowe koszty. W zależności od lokalizacji i wielkości terenu zapłacisz za nią od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych (jak pokazują statystyki, średnia cena za działkę o powierzchni od 0,1 ha do 0,2 ha zlokalizowaną poza aglomeracją miejską wynosi około 132 tys. zł).

Dom za 150 tys. projekt

Jednym z najważniejszych elementów, które wpływają na finalny koszt inwestycji, jest wybór projektu domu (inspiracji można poszukać wpisując w wyszukiwarkę hasło dom za 150 tys. projekt). Aby zaoszczędzić, sięgnij po gotowy projekt stworzony przez doświadczone biuro projektowe. Zanim dokonasz wyboru, porównaj propozycje. Decydując się na maksymalnie dostosowaną do potrzeb, unikniesz dodatkowych wydatków wynikających z konieczności naniesienia poprawek. Za gotowy projekt domu za 150 tys. zł, zapłacisz średnio – w zależności od wykonawcy – od 1 tys. zł do 5 tys. zł.

Dom za 150 tys. kosztorys

Kosztorys domu za 150 tys. zł to dokument zawierający koszty budowy nieruchomości podzielone zgodnie z etapami realizacji prac. Zazwyczaj przybiera on formę tabeli z poszczególnymi etapami oraz kosztami prac i materiałów. Kosztorys domu za 150 tys. powinien zawierać:

  • zestawienie wszystkich materiałów (wraz z kosztami) potrzebnych do budowy;
  • zestawienie wszystkich prac wraz z kosztami robocizny;
  • zestawienie sprzętu – maszyn budowlanych i akcesoriów niezbędnych do wykonania prac wraz z kosztami ich wynajmu oraz czasu pracy.

Zobacz także: Kredyt na budowę domu - krok po kroku

Dom za 150 tys. pod klucz czy to możliwe?

Zbudowanie domu za 150 tys. zł w stanie deweloperskim (dom za 150 tys. stan surowy zamknięty, wykonanie ocieplenia, elewacji, instalacji wewnętrznych, kotłowni, posadzek, tynków i sufitów), czyli tzw. pod klucz będzie nie lada wyczynem. Osiągnięcie takiego celu będzie realne jedynie w przypadku mniejszych parterowych nieruchomości (dom parterowy za 150 tys.), bez podpiwniczenia, położonych na należącej do właściciela działce. Jeśli dom ma mieć nie mniej niż 80-100 m2, taki budżet pozwoli na wykończenie nieruchomości w stanie surowym zamkniętym (dach, ściany nośne i działowe, stropy, schody, ławy fundamentowe).

Finansowanie budowy domu za 150 tys. ze wsparciem eksperta

Szukasz taniego kredytu hipotecznego, którym sfinansujesz budowę domu za 150 tys. zł? Skorzystaj z pomocy Expandera. Znając Twoje oczekiwania i preferencje, ekspert porówna dostępne na rynku produkty. Szybko i precyzyjnie wyselekcjonuje te, które najlepiej spełnią Twoje potrzeby, nie obciążając przy tym domowego budżetu. Pomoże także zgromadzić niezbędne dokumenty, wypełnić i złożyć wniosek oraz dopełnić wszystkich formalności. Odpowie na pytania, rozwieje wątpliwości i wyjaśni niezrozumiałe zapisy umowy. Expander pomoże także pozyskać dodatkowe środki, jeśli budować domu okaże się droższa niż pierwotnie zakładałeś.

Pamiętaj, że pomoc eksperta jest dla Ciebie zupełnie bezpłatna.

Umów się na bezpłatne spotkanie z ekspertem >>
 

Czy wiesz, że...

różnica w koszcie między najtańszym, a najdroższym kredytem hipotecznym przy kredycie o wartości 400 tys. może wynosić
nawet 96 tys. zł?*

Umów konsultację
Nota prawna

powiązane porady

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca — przejrzysty przewodnik dla cudzoziemców

Jak wynika z danych GUS, na koniec lipca 2023 r. liczba obcokrajowców wykonujących pracę w naszym kraju wyniosła 996,5 tys. Czy legalnie zatrudnieni

Czytaj więcej

Kredyt obrotowy: co to jest i jakie niesie korzyści

Prowadzenie firmy wymaga czasami żelaznych nerwów. Szczególnie wtedy, gdy kontrahenci nie spieszą się z regulowaniem należności, a firma musi

Czytaj więcej

Kredyt hipoteczny bez ślubu – przejrzysty przewodnik dla przyszłych kredytob...

Czy para, która nie zawarła związku małżeńskiego, może wspólnie wnioskować o kredyt hipoteczny? Jakie warunki muszą spełnić kredytobiorcy, aby

Czytaj więcej