Jaka jest różnica między Doradcą Finansowym a Ekspertem Finansowym? Dlaczego warto korzystać z ich usług?

Doradca finansowy, zwany też doradcą kredytowym to osoba, której zadaniem jest znalezienie dla klienta najlepszego kredytu. Prawo nie pozwala mu pobierać prowizji od banku, więc za jego poradę trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Za darmo można natomiast uzyskać podobną pomoc od Eksperta Finansowego. On również pomaga znaleźć najlepszy kredyt - jego zadaniem jest przedstawienie plusów i minusów poszczególnych ofert. Oczywiście ostateczną decyzję klient podejmuje samodzielnie. Brak opłaty za taką usługę wynika z tego, że Ekspert otrzymuje wynagrodzenie od banku, który udzieli kredytu. Wynagrodzenie otrzyma jednak pod warunkiem, że dopełni z klientem wszystkich wymaganych przez prawo formalności niezbędnych do przyznania kredytu. Dzięki takiej współpracy klient otrzymuje darmową pomoc, a bank klienta, którego wniosek i dokumenty są kompletne i gotowe do analizy. Ekspert otrzymuje natomiast wynagrodzenie od banku, a od zadowolonego klienta polecenie wśród rodziny czy znajomych.

W czym pomoże doradca finansowy?

Zarówno doradca finansowy jak i Ekspert może pomóc w kilku kwestiach. Po pierwsze może sprawdzić, które banki są gotowe przyznać nam taką kwotę kredytu jakiej potrzebujemy lub jaka jest najwyższa kwota dla nas dostępna. Podejście banków jest bowiem bardzo różne i jeden może w ogóle odmówić przyznania kredytu, a inny zgodzi się na kilkaset tysięcy złotych. Jest to szczególnie ważne w przypadku kredytu hipotecznego, bo zanim zaczniemy szukać wymarzonego mieszkania czy planować jaki wybudować dom, to musimy wiedzieć jakim budżetem dysponujemy.

Doradca finansowy lub Ekspert pomogą również w sytuacji jeśli żaden sprawdzony przez nas bank  nie chce nam udzielić takiej kwoty jakiej potrzebujemy. Po pierwsze zwykle ma on dostęp do ofert znacznie większej liczby banków niż ta, którą sprawdzaliśmy samodzielnie. Po drugie, może podpowiedzieć nam co zrobić jeśli faktycznie żaden bank nie chce udzielić kredytu. Czasami konieczna jest po prostu rezygnacja z jakiegoś posiadanego już produktu kredytowego (np. debetu w koncie lub karty kredytowej). W niektórych przypadkach przeszkodą jest brak dobrej historii kredytowej. Najpierw trzeba bowiem udowodnić, że terminowo spłacamy małe kredyty, aby bank zaufał nam i udzielił wysokiej kwoty. Poza tym jest wiele różnego rodzaju niuansów, które czasami utrudniają uzyskanie kredytu. Doradca finansowy lub Ekspert Finansowy pomoże nam je zidentyfikować i poprawić opinię w oczach banku.

Kolejną zaletą skorzystania z pomocy doradcy finansowego lub Eksperta jest możliwość porównania w jednym miejscu ofert kredytów w wielu bankach. Dzięki temu znacznie łatwiej jest znaleźć tą najlepszą. Jeśli zależy nam na jak najniższym koszcie, to doradca lub Ekspert przygotuje dla nas porównanie uwzględniające nie tylko prowizję czy odsetki, ale również dodatkowe koszty. Takim dodatkowym kosztem może być np. ubezpieczenie na życie, od utraty pracy czy opłata za kartę kredytową. Nierzadko bank ofertuje lepsze warunki kredytu jeśli dodatkowo wykupimy też inny produkt. Czasami taki dodatkowy zakup się opłaca a czasami nie. Na podstawie kompleksowego porównania zdecydowanie łatwiej będzie nam wybrać ofertę, która dla nas będzie najkorzystniejsza.

Umów się na bezpłatne spotkanie z ekspertem i zacznij od profesjonalnego obliczenia Twojej zdolności kredytowej >>

Ile kosztuje pomoc doradcy finansowego?

Ponieważ prawo zabrania Doradcy finansowemu otrzymywania prowizji od banku, to za jego usługi musi zapłacić klient. Z tego względu z tego rozwiązania zwykle korzystają osoby bardzo zamożne. Stawki są bardzo różne i zależą zwykle od kwoty kredytu jaką ktoś chce uzyskać.

Osoby, które nie są milionerami zwykle korzystają z pomocy Eksperta Finansowego, gdyż otrzymują bardzo podobną usługę, tylko za darmo. Ekspert ma bowiem zawarte z bankami umowy, w których w zamian za wynagrodzenie zobowiązuje się pomóc klientowi przygotować wniosek kredytowy i dopełnić z nim wszystkich wymaganych przez prawo formalności.

Bankowi to się opłaca ponieważ Ekspert wykonuje zadania, które w innym przypadku spadłyby na pracownika banku. Gdyby nie było Ekspertów Finansowych, to banki musiałyby zatrudnić znacznie więcej osób, zapewnić im miejsce i narzędzia do pracy itd. To wszystko kosztuje. Ponadto bank na współpracy w Ekspertem zyskuje też klienta, który w innym przypadku mógłby do niego nigdy nie trafić.

Na tej trójstronnej współpracy – klient, Ekspert, bank – wszyscy coś zyskują. Klient nie musi tracić czasu na samodzielne porównywanie ofert i zgłębianie tajników ofert kredytowych. Bank otrzymuje klienta, z którym zostały już dopełnione wszystkie formalności. Ekspert otrzymuje natomiast wynagrodzenie od banku, a od klienta polecenie wśród rodziny czy znajomych.

Czy usługa Eksperta Finansowego zawsze jest bezpłatna?

W przeciwieństwie do Doradców finansowych, Eksperci finansowi firmy Expander nie pobierają żadnych prowizji od klienta. Formą podziękowania za pomoc  może być polecenie danego Eksperta Finansowego swojej rodzinie czy znajomym. Jest to oczywiście dobrowolne.

Ekspert otrzyma wynagrodzenie od banku, w którym zaciągniemy kredyt. Nie powiększy to jednak kosztu kredytu. Oferta kredytów udzielanych za pośrednictwem firmy Expander jest dokładnie taka sama jak bezpośrednio w bankach. Warto też dodać, że oprócz informacji otrzymywanych od Eksperta, klienci mogą również sprawdzić parametry kredytów w porównywarce ofert kredytowych, która znajduje się na naszej stronie internetowej. Nie ma więc ryzyka, że przed klientem zostanie np. zatajona jakaś atrakcyjna oferta. Poza tym, to klient zawsze podejmuje ostateczną decyzję, do którego banku Ekspert ma złożyć jego wniosek.

Zwracamy jednak uwagę, że w innych firmach może to wyglądać inaczej, więc zawsze warto upewnić się, czy za daną usługę trzeba będzie zapłacić czy też nie.

Czytaj dalej: Chcesz kupić mieszkanie lub dom? Sprawdź, dlaczego warto skorzystać z pomocy eksperta

Czy wiesz, że...

różnica w koszcie między najtańszym, a najdroższym kredytem hipotecznym przy kredycie o wartości 400 tys. może wynosić
nawet 96 tys. zł?*

Umów konsultację
Nota prawna

powiązane porady

Kredyt obrotowy: co to jest i jakie niesie korzyści

Prowadzenie firmy wymaga czasami żelaznych nerwów. Szczególnie wtedy, gdy kontrahenci nie spieszą się z regulowaniem należności, a firma musi

Czytaj więcej

Kredyt hipoteczny bez ślubu – przejrzysty przewodnik dla przyszłych kredytob...

Czy para, która nie zawarła związku małżeńskiego, może wspólnie wnioskować o kredyt hipoteczny? Jakie warunki muszą spełnić kredytobiorcy, aby

Czytaj więcej

Wynajem czy kupno mieszkania – przejrzysty przewodnik dla poszukujących noweg...

Lepiej kupić czy wynająć mieszkanie – takie pytanie każdego dnia zadają sobie osoby marzące o nowym lokum. W artykule wyjaśnimy, która opcja okaże

Czytaj więcej