Kredyt – pierwsze kroki

W życiu większości z nas przychodzi taki moment, kiedy musimy podjąć decyzje o zaciągnięciu kredytu. Warto wtedy poświęcić nieco czasu na dokładne porównanie ofert, gdyż będziemy związani z wybranym bankiem przez kolejnych kilka, a być może nawet kilkadziesiąt lat.

Na co należy zwrócić uwagę decydując się na kredyt?

Warto zacząć od rozważenia tego w jaki sposób chcemy sfinansować swoją potrzebę. Dla przykładu, gdy chcemy kupić nowy telewizor możemy skorzystać z rat w sklepie, zapłacić kartą kredytową, czy zaciągnąć pożyczkę gotówkową. Gdy chcemy kupić nowy samochód możemy wybrać kredyt samochodowy, zwykłą pożyczkę gotówkową czy pożyczkę hipoteczną. Różne produkty kredytowe mają różne zalety i wady. Dlatego najpierw warto się z nimi zapoznać lub poprosić o pomoc eksperta finansowego.

Jakimi kryteriami kierować się przy wybieraniu kredytu?

Kolejnym krokiem jest wybór instytucji finansowej, w której się zadłużymy. Jest to ważne, gdyż kredyt w jednym banku może być nawet kilkukrotnie droższy niż w innym. Tymczasem wiele osób, gdy potrzebuje prostego kredytuidzie po prostu do swojego banku. Co prawda jako stały klient mogą zwykle liczyć na preferencyjne warunki. Jednak nawet mimo takiej zniżki nierzadko kredyt bankowy jest znacznie droższy niż w innym banku. Warto więc zawsze dokładnie sprawdzić jaki jest całkowity koszt kredytu i porównać go w kilku bankach.

Czytaj także: Jak wybrać najlepszy kredyt dla siebie?

Oprocentowanie kredytu oraz prowizja

Decyzji nie należy natomiast podejmować tylko na podstawie oprocentowania kredytu. W przypadku pożyczek gotówkowych odsetki stanowią bardzo niewielką część łącznego kosztu. Nierzadko prowizja jest kilkukrotnie wyższa. Jednak również w przypadku innych zobowiązań kierowanie się oprocentowaniem kredytu konsumenckich może wprowadzić w błąd.

Kredyt a zdolność kredytowa

W przypadku dużych kredytów bardzo ważne może być również to, jak bank ocenia naszą zdolność kredytową. Zanim zaczniemy porównywać ceny warto sprawdzić, gdzie w ogóle możemy liczyć na taką kwotę jakiej potrzebujemy. Przy kredytach hipotecznych duże znaczenie ma również wymagany wkład własny. Niektóre banki udzielą nam kredytu nawet na 90% wartości nieruchomości, a inne tylko na 80%. Ktoś kto posiada tylko 10% środków własnych od razu może pominąć te instytucje wymagające posiadania wyższych oszczędności.

Dobry i tani kredyt jest OK

Kredyt tani nie zawsze jest dobry. Dlatego, jeżeli nie mamy pewności, co do tego, czy nasza decyzja jest słuszna możemy skontaktować się z profesjonalnym ekspertem, który odpowie na wszystkie nasze pytania.

 

Czy wiesz, że...

różnica w koszcie między najtańszym, a najdroższym kredytem hipotecznym przy kredycie o wartości 400 tys. może wynosić
nawet 96 tys. zł?*

Umów konsultację
Nota prawna

powiązane porady

Do jakiego wieku kredyt hipoteczny — przejrzysty przewodnik dla kredytobiorcó...

Kredyt hipoteczny jest kredytem długoterminowym spłacanym nierzadko przez 30, a nawet 35 lat. Z tego powodu jednym z najważniejszych elementów, które

Czytaj więcej

Czym jest prolongata kredytu — przejrzysty przewodnik dla kredytobiorców

Prolongata kredytu to wydłużenie okresu spłaty finansowania w stosunku do wskazanego w umowie kredytowej terminu. Na czym w praktyce polega prolongata rat

Czytaj więcej

Sprawdzenie umowy kredytu hipotecznego — przejrzysty przewodnik dla kredytobio...

Przed zawarciem umowy kredytowej warto dokładnie przeanalizować jej treść. Nie tylko po to, aby upewnić się, że zaproponowane przez kredytodawcę

Czytaj więcej