Kredyt – pierwsze kroki

W życiu większości z nas przychodzi taki moment, kiedy musimy podjąć decyzje o zaciągnięciu kredytu. Warto wtedy poświęcić nieco czasu na dokładne porównanie ofert, gdyż będziemy związani z wybranym bankiem przez kolejnych kilka, a być może nawet kilkadziesiąt lat.

Na co należy zwrócić uwagę decydując się na kredyt?

Warto zacząć od rozważenia tego w jaki sposób chcemy sfinansować swoją potrzebę. Dla przykładu, gdy chcemy kupić nowy telewizor możemy skorzystać z rat w sklepie, zapłacić kartą kredytową, czy zaciągnąć pożyczkę gotówkową. Gdy chcemy kupić nowy samochód możemy wybrać kredyt samochodowy, zwykłą pożyczkę gotówkową czy pożyczkę hipoteczną. Różne produkty kredytowe mają różne zalety i wady. Dlatego najpierw warto się z nimi zapoznać lub poprosić o pomoc eksperta finansowego.

Jakimi kryteriami kierować się przy wybieraniu kredytu?

Kolejnym krokiem jest wybór instytucji finansowej, w której się zadłużymy. Jest to ważne, gdyż kredyt w jednym banku może być nawet kilkukrotnie droższy niż w innym. Tymczasem wiele osób, gdy potrzebuje pożyczki idzie po prostu do swojego banku. Co prawda jako stały klient mogą zwykle liczyć na preferencyjne warunki. Jednak nawet mimo takiej zniżki nierzadko kredyt jest znacznie droższy niż w innym banku. Warto więc zawsze dokładnie sprawdzić jaki jest całkowity koszt kredytu i porównać go w kilku bankach.

Decyzji nie należy natomiast podejmować tylko na podstawie oprocentowania kredytu. W przypadku pożyczek gotówkowych odsetki stanowią bardzo niewielką część łącznego kosztu. Nierzadko prowizja jest kilkukrotnie wyższa. Jednak również w przypadku innych zobowiązań kierowanie się oprocentowaniem kredytu może wprowadzić w błąd.

W przypadku dużych kredytów bardzo ważne może być również to, jak bank ocenia naszą zdolność kredytową. Zanim zaczniemy porównywać ceny warto sprawdzić, gdzie w ogóle możemy liczyć na taką kwotę jakiej potrzebujemy. Przy kredytach hipotecznych duże znaczenie ma również wymagany wkład własny. Niektóre banki udzielą nam kredytu nawet na 90% wartości nieruchomości, a inne tylko na 80%. Ktoś kto posiada tylko 10% środków własnych od razu może pominąć te instytucje wymagające posiadania wyższych oszczędności.

Dobry i tani kredyt jest OK

Kredyt tani nie zawsze jest dobry. Dlatego, jeżeli nie mamy pewności, co do tego, czy nasza decyzja jest słuszna możemy skontaktować się z profesjonalnym ekspertem, który odpowie na wszystkie nasze pytania.

powiązane porady

Kredyt hipoteczny krok po kroku

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które zwykle zaciągamy na dłuższy okres, zazwyczaj kilkudziesięciu lat. Warto więc wybrać taką ofertę, która

Czytaj więcej

Zdolność kredytowa – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Zdolność kredytowa to maksymalna kwota kredytu, jaką bank nam przyzna przy wybranym przez nas okresie spłaty. Kwota to zależy od wielu różnych

Czytaj więcej

Czy warto korzystać z kalkulatorów kredytowych?

Obliczenie raty, jak i całkowitego kosztu kredytu, jest dość skomplikowane. Dlatego w Internecie można znaleźć wiele aplikacji umożliwiających

Czytaj więcej