Przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość — przejrzysty przew...
Zabezpieczeniem spłaty każdego kredytu hipotecznego jest hipoteka — ograniczone prawo rzeczowe ustanawiane na nieruchomości. W artykule wyjaśnimy, czym
Wybór najlepszego kredytu zależy od tego jakie mamy potrzeby. Dla jednych będzie to jak najniższy koszt, dla innych kluczowe jest to, aby pieniądze otrzymać bardzo szybko lub aby nie była naliczana prowizja za wcześniejszą spłatę. Na co zwracać uwagę przy podejmowaniu decyzji?
Wiele osób po kredyt wnioskuje w swoim banku, w którym posiada konto. Wydaje im się, że dzięki długoletniej relacji ich bank przedstawi im najkorzystniejszą ofertę. To nie do końca prawda. Stałym klientom bank co prawda zwykle oferuje lepsze warunki niż nowym, ale nierzadko jeszcze korzystniejszy kredyt można uzyskać w innym banku, z którym do tej pory nie mieliśmy do czynienia. Dlatego zawsze warto sprawdzić i przeanalizować kilka ofert zanim zdecydujemy się podpisać umowę.
Porównania trzeba jednak dokonywać nie tylko na podstawie oprocentowania. Opieranie się wyłącznie o „procenty” może wprowadzać w błąd. Obecnie prowizja czy koszty ubezpieczeń dodawanych do kredytu mogą być bowiem znacznie wyższe niż odsetki. Dlatego najlepiej porównywać oferty na podstawie całkowitego kosztu kredytu, na który składają się:
Zawszę należy dokładnie zapoznać się z jego warunkami, aby dowiedzieć się, w jakiej sytuacji możemy z niego skorzystać i ile nas to będzie kosztowało.
Trzeba też pamiętać, że niektóre koszty pojawiają się tylko u niektórych klientów. Tak jest np. z prowizją za wcześniejszą spłatę. Rzadko jest ona naliczana w przypadku pożyczek gotówkowych, ale dość często występuje przy kredytach hipotecznych. Tam zwykle jest naliczana tylko przez pierwsze 3-5 lat spłaty. Jeśli planujemy nadpłacać kredyt to zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy powinniśmy sprawdzić czy w danym banku można to robić bezpłatnie.
Dobrą informacja jest natomiast to, że jeśli spłacimy kredyt wcześniej lub choćby nadpłacimy część długu to bank powinien nam zwrócić część prowizji za udzielenie kredytu. Oczywiście musi wtedy też zacząć naliczać odsetki od nowego, niższego zadłużenia.
Wybierając ofertę korzystnego kredytu nie zawsze kluczowy jest jak najniższy jego koszt. Nierzadko najważniejsze jest np. to aby pieniądze otrzymać bardzo szybko. W takiej sytuacji warto wybrać bank, który to umożliwia. Niestety, choć instytucje nierzadko chwalą się szybkością udzielania kredytów, to w praktyce bywa z tym różnie. Jeśli w danym momencie do banku wpłynie bardzo dużo wniosków to może nie zdążyć rozpatrzyć ich w ciągu jednego dnia. Dlatego warto skorzystać z porady eksperta finansowego, który nie tylko pomoże znaleźć tani i korzystny kredyt, ale również podpowie gdzie szybko możemy uzyskać pieniądze.
Dla każdego korzystny kredyt oznacza coś innego. Dla jednych będzie to niska prowizja lub brak ubezpieczenia, a dla drugich brak opłaty za wcześniejszą spłatę.
Wszystko zależy od tego na jakim etapie życia jesteśmy i na co przeznaczymy pieniądze. Biorąc kredyt na zakup nowej pralki kluczowy może być dla nas krótki czas rozpatrzenia wniosku. Z kolei ktoś, kto myśli o zakupie własnego mieszkania będzie miał zupełnie inne wymagania. Dlatego tak ważny jest wybór oferty, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom.
Optymalnej dla nas oferty, możemy poszukać samodzielnie lub skorzystać z pomocy profesjonalnego eksperta finansowego, który znacznie ułatwi nam to zadanie. Taka osoba zna bardzo dobrze aktualne oferty, promocje i to gdzie czas rozpatrzenia wniosku jest obecnie najkrótszy. Dzięki temu znalezienie najlepszej dla nas oferty nie będzie wymagało zbyt wiele czasu.
Czytaj także: Czy warto korzystać z kalkulatorów kredytowych?
Czy wiesz, że...
różnica w koszcie między najtańszym, a najdroższym kredytem hipotecznym przy kredycie o wartości 400 tys. może wynosić
nawet 96 tys. zł?*
*Wyliczenia oparte są o różnicę całkowitej kwoty do zapłaty przez konsumenta pomiędzy najdroższa a najtańszą oferta dostępną za pośrednictwem Expander przy użyciu następujących założeń: kwota kredytu – mieszkanie o wartości 400 000 zł, 20% wkładu własnego, kredyt na 25 lat. Obliczenia według stanu na dzień 23.03.2022 r.
Ostateczne warunki cenowe, jak również ostateczna decyzja kredytowa, uzależnione są od oceny zdolności kredytowej klienta dokonywanej przez bank.
Zabezpieczeniem spłaty każdego kredytu hipotecznego jest hipoteka — ograniczone prawo rzeczowe ustanawiane na nieruchomości. W artykule wyjaśnimy, czym
Choć szczyt zarobkowej emigracji mamy już za sobą, wciąż wielu Polaków wyjeżdża za granicę w celach zarobkowych. Dziś wyjaśnimy, czy osoba
Jak wynika z danych GUS, na koniec lipca 2023 r. liczba obcokrajowców wykonujących pracę w naszym kraju wyniosła 996,5 tys. Czy legalnie zatrudnieni