Na co zwracać uwagę zawierając polisę ubezpieczeniową?

Zawierając polisę ubezpieczeniową chcemy, aby jak najlepiej chroniła nas, naszych najbliższych, czy nasz majątek. Może być z tym problem, jeśli nie zapoznamy się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), a zwłaszcza z najważniejszymi dla klienta zapisami. W naszym artykule zdradzamy, na co zwrócić uwagę przed zawarciem ubezpieczenia.

Polisa dopasowana do potrzeb

Na rynku do wyboru mamy wiele rodzajów polis ubezpieczeniowych - ochrona może dotyczyć zarówno naszego życia, zdrowia, jak i mienia. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy sprecyzować, jakiego produktu potrzebujemy. Wybór może być niełatwy, a niektóre ubezpieczenia różnią się między sobą pozornie nieznaczącymi szczegółami. W takiej sytuacji warto zaczerpnąć porady eksperci.

Zakres ubezpieczenia to podstawa

Gdy uda nam się sprecyzować, jakiego rodzaju polisy potrzebujemy, to nie pozostaje nam nic innego jak bliżej przyjrzeć się jej konkretnemu zakresowi ochrony. Jest to bardzo ważne, gdyż w dużej mierze od tego zależy, czy w przypadku wystąpienia szkody ubezpieczyciel wypłaci nam pieniądze. Zakres ochrony zależy nie tylko od konkretnego produktu, ale bardzo często i wariantu. Dla przykładu: ubezpieczenie AC pojazdu w wersji podstawowej nie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym obejmuje ochroną kradzież auta.

Ważne: dokładnie zapoznajmy się z zakresem i sprawdźmy, czy polisa chroni nas przed skutkami zdarzeń, które mogą nas dotyczyć.

Wyłączenia w umowie

Zawierając umowę nie możemy pominąć paragrafów, wspominających o wyłączeniach. To właśnie one precyzują zdarzenia, za które ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności. Oznacza to dla nas, że jeśli dojdzie do wymienionej sytuacji, towarzystwo nie wypłaci nam odszkodowania. I w tym przypadku szkodę będziemy musieli naprawiać z własnej kieszeni.

Suma ubezpieczenia

Analizując warunki polisy na pewno musimy chwilę zatrzymać się na sumie ubezpieczenia, czyli na kwocie, która jest górną granicą odpowiedzialności towarzystwa. Nierzadko zdarza się, że suma ta jest zbyt niska i w przypadku zaistnienia szkody, wypłacone środki nie wystarczą na jej likwidację. Dlatego koniecznie przyjrzyjmy się przedmiotowi ubezpieczenia i rzetelnie oceńmy jego wartość. Czasami warto wykupić droższe ubezpieczenie o szerszym zakresie niż borykać się z problemami po zaistnieniu szkody. Niektóre ubezpieczenia pozwalają zmienić wysokość sumy ubezpieczenia w trakcie trwania ochrony. Przed zakupem polisy warto jest poświęcić chwilę na analizę własnych potrzeb i ocenić nasze możliwości finansowe.

Elastyczność umowy

Przy zawieraniu umowy warto też sprawdzić, czy jest możliwość jej rozszerzenia, ewentualnego zawieszenia składek na określony czas, lub dokupienia dodatkowych pakietów ochronnych. Musimy pamiętać, że życie lubi zaskakiwać i warto wziąć pod uwagę dodatkowe możliwości, jakie daje określona polisa ubezpieczeniowa.

Składka dopasowana do naszych możliwości

Zakres ochrony ubezpieczeniowej może być bardzo szeroki. Jednakże warto do tej kwestii podejść rozsądnie i ocenić swoje możliwości finansowe. Miejmy na uwadze, że co miesiąc, co kwartał albo raz w roku będziemy opłacać należną składkę. Jeśli nie będzie nas na nią stać i nie będziemy jej wpłacać, to umowa zostanie po pewnym czasie rozwiązana.
Podpisując każdą umowę wyrażamy zgodę na jej warunki, więc koniecznością powinno być zapoznanie się z jej treścią. Brak takiego działania może zaowocować różnymi konsekwencjami. Powyżej przedstawiliśmy najważniejsze punkty, na które należy zwrócić uwagę. Jeśli przy wyborze polisy potrzebujecie pomocy, to zachęcamy do kontaktu z naszym ekspertem.

powiązane porady

Kiedy ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania?

Są pewne sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe może nie wypłacić odszkodowania. I będzie miało ku temu pełne prawo, bo po prostu nie

Czytaj więcej

Suma ubezpieczenia, a suma gwarancyjna – czym się różnią?

Suma ubezpieczenia i suma gwarancyjna oznaczają górną granicę kwoty, do której odpowiedzialny jest ubezpieczyciel. Jednak, mimo tego generalnego

Czytaj więcej

Ubezpieczenie dobrowolne i obowiązkowe

Ubezpieczenia dzielimy na te, którym obowiązkowo musimy podlegać, gdyż tego wymagają przepisy oraz te które sami chcemy zakupić. Przyjrzyjmy się im

Czytaj więcej