Budowa domu krok po kroku – etapy, koszty, formalności

Marzysz o własnym domu? Chcesz zbudować wymarzoną nieruchomość? W artykule wyjaśnimy, jak zrobić to krok po kroku.

Własny dom jest marzeniem wielu Polaków. Nic dziwnego. Taka nieruchomość to symbol niezależności, wygody i komfortu. Chcesz zbudować upragniony dom, ale nie wiesz, jak zrealizować poszczególne kroki? Zajrzyj do naszego poradnika.

Od czego zacząć budowę domu?

Budowę domu od podstaw warto zacząć od… stworzenia wymarzonej wizji nieruchomości. Chcesz zamieszkać w domu parterowym, a może piętrowym? Jaka powierzchnia spełni oczekiwania Twojej rodziny, zapewniając komfort wszystkim domownikom? Piwnica, balkon, weranda, garaż – na jakich elementach najbardziej Ci zależy? Jeśli wiesz już, jaki cel chcesz osiągnąć, pora na praktyczne kroki.

Etapy budowy domu

Oto kolejność prac budowlanych:

  • formalności,
  • przygotowanie działki i stworzenie fundamentów,
  • stan surowy otwarty,
  • stan surowy zamknięty,
  • wykończenie pomieszczeń i prace montażowe,
  • zakończenie budowy.

Przyjrzyjmy się szczegółowo każdemu z nich.

Budowa domu – formalności

Zanim przystąpisz do budowy domu od A do Z, musisz zgromadzić wszystkie potrzebne pozwolenia i zgody oraz dopełnić niezbędnych formalności. Częścią tego etapu jest także zakup projektu budowy. W zależności od preferencji i dostępnego budżetu możesz wybrać gotowy plan budowy (opcja tańsza) stworzony przez biuro architektoniczne lub projektowe albo indywidualny plan budowy (opcja droższa) przygotowany zgodnie z Twoimi preferencjami i wskazówkami.

Dysponując projektem, będziesz mógł wnioskować o pozwolenie na budowę. Aby je otrzymać, konieczne jest także załączenie dodatkowych dokumentów takich jak: decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, warunki techniczne dostawy mediów, mapa sytuacyjno-wysokościowa w skali 1:500 oraz ewentualne dokumenty dodatkowe, wynikające z zapisów lokalnego prawa. Masz już pozwolenie na budowę? Co dalej?

Czy wiesz że: Zdolność kredytowa może różnić się w zależności od banku! Porównaj ją bezpłatnie z ekspertem >>

Przygotowanie działki i stworzenie fundamentów

Dostałeś pozwolenie na budowę? Bingo! Pamiętaj, że taki dokument jest ważny przez 3 lata. Nie musisz więc rozpoczynać całego procesu natychmiast. Pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać przed rozpoczęciem prac, jest ogrodzenie placu budowy, kolejnym – wytyczenie lokalizacji nieruchomości (taką czynność może wykonać wyłącznie geodeta). Następnym etapem jest wyrównanie powierzchni działki, przygotowanie fundamentów i podpiwniczenia.

Stan surowy otwarty

Jeśli fundamenty i piwnica są gotowe, możesz przystąpić do kolejnego etapu prac – zbudowania ścian zewnętrznych, schodów, stropów, a następnie – więźby dachowej, komina i dachu. Ze względu na specyfikę prac, warto wykonywać je wiosną lub latem, kiedy ryzyko opadów atmosferycznych jest najmniejsze.

Stan surowy zamknięty

Aby doprowadzić wnętrza do stanu surowego zamkniętego, konieczne jest wykonanie podstawowych instalacji: wodno-kanalizacyjnej, gazowej i elektrycznej, a następnie przetestowanie każdej z nich oraz odbiór przez fachowców-instalatorów. Na tym etapie dochodzi także do osadzenia drzwi zewnętrznych, montażu stolarki okiennej oraz wykonania suchych tynków. Ostatnim elementem jest sprzątnięcie placu budowy i ogrodzenie posesji. Realizując prace, zadbaj o to, aby te temat ukończyć przed rozpoczęciem zimy.

Zobacz także: Aktualne koszty budowy domu - na jakie wydatki się przygotować?

Wykończenie pomieszczeń i prace montażowe

Kolejny etap budowy domu to prace wykończeniowe i montażowe. Warto rozpocząć go od montażu kaloryferów (ewentualnie innych urządzeń grzewczych). Następnie należy:

  • wykonać ocieplenie zewnętrznej elewacji
  • stworzyć ścianki działowe,
  • położyć tynki,
  • położyć podłogi,
  • wykonać łazienkowy biały montaż
  • wykończyć podpiwniczenie i poddasze,
  • zainstalować gniazdka elektryczne,
  • pomalować ściany.

Po zakończeniu tego etapu dom zyska status nieruchomości pod klucz.

Zakończenie budowy

Ostatni etap budowy domu to, podobnie jak pierwszy, przede wszystkim formalności. Aby zgodnie z prawem móc zamieszkiwać nieruchomość, konieczne jest zgłoszenie zakończenia budowy do właściwego nadzoru budowlanego oraz dołączenie do wniosku:

  • dziennika budowy,
  • dokumentów potwierdzających odbiór przyłączy,
  • powykonawczej inwentaryzacji geodezyjnej,
  • kopi świadectwa energetycznego,
  • oświadczenia dotyczącego zagospodarowania terenu przyległego oraz zgodności stanu domu z projektem budowlanym i aktualnymi przepisami prawa.

Nie martw się, gdy nie dostaniesz żadnej odpowiedzi. Jeśli w ciągu 21 dni urząd nie zareaguje, oznacza to, że możesz legalnie wprowadzić się do wymarzonego domu.

Sfinansowanie budowy domu z pomocą eksperta

Nie dysponujesz oszczędnościami, które pozwolą sfinansować budowę wymarzonego domu? A może potrzebujesz dodatkowego źródła gotówki? Sięgnij po kredyt hipoteczny. Dzięki pozyskanym z niego środkom wybudujesz, wykończysz i wyposażysz upragnioną nieruchomość.

Aby znaleźć kredyt, który precyzyjnie spełni Twoje potrzeby, nie obciążając przy tym domowego budżetu, skorzystaj z pomocy Expandera. Wiedząc, jakie są Twoje oczekiwania i cele, ekspert porówna dostępne na rynku oferty. Szybko i precyzyjnie wyselekcjonuje te, które najlepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. To jednak nie wszystko.

Specjalista pomoże Ci także na kolejnych etapach procedury kredytowej – pomoże zgromadzić niezbędne dokumenty, wypełnić i złożyć wniosek oraz dopełnić wszystkich formalności. Odpowie na pytania, rozwieje wątpliwości i wyjaśni niezrozumiałe zapisy umowy. Pamiętaj, że wsparcie Expandera jest dla Ciebie zupełnie darmowe. Bez względu na to, którą ofertę wybierzesz i jaką decyzję wyda bank.

Porozmawiaj o tym z ekspertem na bezpłatnym spotkaniu online >>

Czy wiesz, że...

różnica w koszcie między najtańszym, a najdroższym kredytem hipotecznym przy kredycie o wartości 400 tys. może wynosić
nawet 96 tys. zł?*

Umów konsultację
Nota prawna

powiązane porady

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca — przejrzysty przewodnik dla cudzoziemców

Jak wynika z danych GUS, na koniec lipca 2023 r. liczba obcokrajowców wykonujących pracę w naszym kraju wyniosła 996,5 tys. Czy legalnie zatrudnieni

Czytaj więcej

Kredyt obrotowy: co to jest i jakie niesie korzyści

Prowadzenie firmy wymaga czasami żelaznych nerwów. Szczególnie wtedy, gdy kontrahenci nie spieszą się z regulowaniem należności, a firma musi

Czytaj więcej

Kredyt hipoteczny bez ślubu – przejrzysty przewodnik dla przyszłych kredytob...

Czy para, która nie zawarła związku małżeńskiego, może wspólnie wnioskować o kredyt hipoteczny? Jakie warunki muszą spełnić kredytobiorcy, aby

Czytaj więcej