Inflacja a kredyt: Jak wzrost inflacji może wpłynąć na Twój kredyt?

Inflacja to jeden z najważniejszych elementów, które determinują koszty kredytów bankowych, zwłaszcza długoterminowych. W artykule omówimy, czym inflacja jest w praktyce. Powiemy także, jak wpływa na koszty kredytów, oszczędności i zawartość portfeli Polaków.

Od początku 2021 roku ceny produktów spożywczych i innych dóbr konsumpcyjnych, benzyny oraz usług wzrosły od kilku aż do kilkudziesięciu procent. Wszystko za sprawą inflacji. Według danych GUS w listopadzie 2021 roku osiągnęła ona poziom aż 7,8%, a zdaniem ekspertów kolejne wzrosty wydają się nieuniknione. Zanim omówimy wpływ inflacji na raty kredytów, oszczędności i zawartość portfeli Polaków, wyjaśnimy, czym jest ona w praktyce.

Czym jest inflacja?

Inflacja to proces spadku wartości pieniądza i wzrostu ogólnego poziomu cen w gospodarce. Aby precyzyjnie zobrazować to zjawisko, posłużymy się konkretnym przykładem. Wyobraź sobie, że trzy lata temu włożyłeś do skarbonki 3000 zł. Jeśli dziś je wyjmiesz, wciąż będziesz trzymał w dłoni taką samą kwotę. Jednak z powodu inflacji za zgromadzone oszczędności kupisz dziś zdecydowanie mniej niż kupiłbyś trzy lata temu.

Ważne: Właśnie z powodu inflacji gromadzenie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie jest zupełnie nieopłacalne. Nie dość, że oszczędności nie generują zysków, to jeszcze tracą na wartości.

Przyczyny inflacji

Przyczyny inflacji są wielowymiarowe. Największy wpływ na jej wzrost mają przede wszystkim czynniki związane ze stanem gospodarki, nadmierna emisja pieniądza, nieodpowiednia polityka monetarna realizowana przez bank centralny czy niezrównoważony budżet państwa.

Konsekwencje inflacji dla statystycznego Polaka

Najbardziej dotkliwą dla statystycznego Polaka konsekwencją wysokiej inflacji jest potężny wzrost cen – paliw, produktów spożywczych, gazu, prądu czy usług. Kolejnym, nie mniej ważnym skutkiem, jest spadek wartości oszczędności. Największy dotyka kapitału trzymanego „w skarpecie”. Przy obecnym poziomie inflacji włożone rok temu do skarbonki czy umieszczone na nieoprocentowanym rachunku osobistym 1000 zł jest dziś warte aż 78 zł mniej! Nawet lokaty i konta oszczędnościowe nie chronią dziś pieniędzy przed zgubnym wpływem inflacji, bo oprocentowanie bezpiecznych narzędzi oszczędzania jest dziś rekordowo niskie.

Zobacz także: Jak zacząć oszczędzać na emeryturę?

Kredyt a inflacja – jak spadek wartości pieniądza wpływa na raty długoterminowych zobowiązań

Inflacja nie tylko wpływa na ceny produktów i usług oraz stan oszczędności Polaków. Determinuje także koszty kredytów, zwłaszcza długoterminowych – hipotecznych.

Inflacja a kredyt hipoteczny

Jaki jest wpływ inflacji na kredyt hipoteczny? Aby wyjaśnić to zjawisko, zaczniemy od omówienia konstrukcji oprocentowania produktów kredytowych. Składają się na nie:

  • marża banku, będąca bezpośrednim źródłem zysku instytucji finansowej;
  • stopa bazowa zależna od wysokości stopy procentowej WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) – wartości oprocentowania, z jakim banki komercyjne zgadzają się udzielać sobie nawzajem pożyczek; na wysokość WIBOR-u wpływa przede wszystkim wielkość procentowej stopy referencyjnej, ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej.

Jeśli stopy procentowe (w tym stopa referencyjna) pozostają na niskim poziomie, oprocentowanie i miesięczna rata kredytu również są niskie. W 2020 roku na skutek trudnej sytuacji gospodarczej spowodowanej pandemią Rada Polityki Pieniężnej postanowiła obniżyć stopę referencyjną niemal do zera. Efektem takiego stanu rzeczy były rekordowo niskie raty kredytów długoterminowych.

Aby zatrzymać wielowymiarowe konsekwencje rosnącej inflacji, RPP zdecydowała o podniesieniu stóp procentowych. Są najwyższe od 2015 roku. Taki ruch jest jednym z najczęściej stosowanych sposobów na zatrzymanie wzrostu cen i zachęcenie Polaków do deponowania kapitału w bankach. Podniesienie stóp procentowych sprawiło, że wskaźnik WIBOR poszybował w górę, a wraz z nim już niebawem poszybują także raty kredytów. Wpływ inflacji na kredyt jest więc nieunikniony.

Inflacja a kredyt mieszkaniowy – spojrzenie z innego punktu widzenia

Jak widać, inflacja wpływa na kredyt pośrednio, skutkując wzrostem bądź obniżeniem kwoty raty. Kwestie kredytu hipotecznego i inflacji warto jednak przeanalizować także z innej perspektywy.

Czy kredyt podlega inflacji? Jeśli na skutek inflacji wartość pieniądza z czasem maleje, można wysnuć z tego wniosek, że spada także wartość rat i ogólnej pozostałej do spłaty kwoty (mimo że kredytobiorca co miesiąc przelewa na konto banku identyczną kwotę). Taki wniosek – choć w teorii słuszny – nie obejmuje jednak całego kontekstu. Inflacja sprawia bowiem, że wartość pieniądza maleje, a ceny produktów i usług rosną. W takich okolicznościach, jeśli wynagrodzenie nie jest waloryzowane do poziomu inflacji, po opłaceniu regularnych zobowiązań w portfelu zostaje mniej pieniędzy. Z tego powodu spłata kredytu hipotecznego może więc stać się większym wyzwaniem i dotkliwszym obciążeniem dla domowego budżetu.

Zobacz także: Jak przygotować się do wzięcia kredytu?

Kredyt hipotecznych szyty na miarę? Tylko z pomocą eksperta

Szukasz niedrogiego kredytu hipotecznego, dostosowanego do Twojego budżetu, potrzeb i oczekiwań? Na skutek pandemii wiele banków wdrożyło dodatkowe procedury bezpieczeństwa, obejmujące brak możliwości uzyskania kredytu przez pracowników określonych branż czy konieczność wniesienia wyższego wkładu własnego. Z większości tych zmian osoby wnioskujące o kredyt zwykle nie zdają sobie sprawy. Brak wiedzy, przypadkowe decyzje i nieświadomie popełnione błędy mogą przekreślić szanse na zakup wymarzonego lokum.

Jeśli chcesz uniknąć takiego scenariusza, skorzystaj ze wsparcia Expandera – lidera rynku pośrednictwa kredytowego w Polsce. Za pośrednictwem Expandera udzielany jest już co piąty kredyt w Polsce, a ponad 21-letnie doświadczenie jest najlepszym dowodem na wysokie kompetencje i osiąganą skuteczność. Dzięki możliwości porównania ofert wielu banków ekspert wybierze dla Ciebie szyty na miarę produkt, który precyzyjnie odpowie na Twoje potrzeby i nie obciąży portfela. Specjalista pomoże także dopełnić formalności, skompletować dokumenty, odpowie na wszystkie pytania i rozwieje wątpliwości. Zupełnie za darmo.

Czy wiesz, że...

różnica w zdolności kredytowej między bankami może wynosić
ponad 180 tys. zł?*

Sprawdź swoją
Nota prawna

powiązane porady