Przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość — przejrzysty przew...
Zabezpieczeniem spłaty każdego kredytu hipotecznego jest hipoteka — ograniczone prawo rzeczowe ustanawiane na nieruchomości. W artykule wyjaśnimy, czym
Prowadzisz własną działalność gospodarczą i rozliczasz się ryczałtem? W artykule wyjaśnimy, czy ryczałt i kredyt hipoteczny na mieszkanie mogą iść w parze.
Na skutek zmian wprowadzonych przez Polski Ład część przedsiębiorców zmieniła formę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, zwany potocznie ryczałtem.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to uproszczona forma opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej (jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki osobowej). Jeśli ją wybierzesz, nie będziesz odliczać od podatku kosztów. Zapłacisz więc podatek od przychodu. W zależności od branży, w której działasz, jego kwota wyniesie od 2 do 17%.
Oto kilka przykładów.
Czy kredyt hipoteczny na ryczałt jest możliwy?
Kredyt na ryczałcie – czy to możliwe? Takie pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców, którzy w wyniku wprowadzenia zapisów Polskiego Ładu zmienili formę opodatkowania. Choć otrzymanie kredytu na ryczałt jest możliwe, wcale nie jest łatwe. Dlaczego? Niezbędnym elementem otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej jest posiadanie wymaganej przez kredytodawcę zdolności kredytowej. Banki wyliczają ją na podstawie szeregu czynników, z których najważniejszym jest kwota osiąganego dochodu.
Przedsiębiorca, który z urzędem skarbowym rozlicza się ryczałtowo, dysponuje jedynie udokumentowanym przychodem. Ze względu na fakt, że ryczał od przychodów ewidencjonowanych, jest legalną, a po wejściu w życie zapisów Polskiego Ładu jeszcze popularniejszą formą opodatkowania, banki nie mogą jej zakwestionować. W takich okolicznościach weryfikacja zdolności kredytowej wnioskującego jest dla analityków prawdziwym wyzwaniem. Większość instytucji finansowych wylicza kwotę dochodu jako określony procent przychodu. Jest on zależny przede wszystkim od wartości opodatkowania i wynosi od 25 do 80 procent. Ryczałt a hipoteka – o czym jeszcze musisz pamiętać, by zwiększyć swoje szanse na otrzymanie finansowania?
Czytaj także: Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego – przejrzysty przewodnik dla kredytobiorców
Kredyt na ryczałcie – jakich dokumentów będzie oczekiwał od Ciebie kredytodawca?
Kredyt hipoteczny wymaga starannego wypełnienia wniosku kredytowego oraz dostarczenia bankowi dodatkowych dokumentów, zarówno tych dotyczących finansowanej nieruchomości, jak również tych potwierdzających stabilną sytuację finansową firmy. Zazwyczaj są to: roczne zeznanie podatkowe PIT, zaświadczenie o wysokości przychodów, ewidencja przychodów za rok bieżący, zaświadczenia potwierdzające niezaleganie w opłacaniu podatku dochodowego oraz składek ZUS.
Ważne: każdy bank może wymagać od kredytobiorców nieco innych dokumentów. Już na etapie wyboru tych, kredytodawców, do których złożysz wniosek, zapoznaj się z listą niezbędnych dokumentów.
Czytaj także: Czy można mieć dwa kredyty hipoteczne?
Chcesz mieć większe szanse na kredyt hipoteczny na ryczałcie?
Ze względu na aktualne wartości stóp procentowych oraz ogólną sytuację gospodarczą, otrzymanie kredytu hipotecznego na korzystnych warunkach jest dziś nie lada wyzwaniem. Jeśli o dodatkowe środki będzie wnioskował przedsiębiorca, który jako formę opodatkowania wybrał ryczałt, zadanie będzie jeszcze trudniejsze. W takich okolicznościach samodzielne wnioskowanie o kredyt hipoteczny na ryczałcie może być przysłowiowym strzałem w kolano. Dlaczego? Jeśli nie znasz wewnętrznych mechanizmów obowiązujących w bankach, nie wiesz, które z nich przyjaźnie patrzą na ryczałtowców i co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na pozytywną decyzję, po bankowym rynku będziesz poruszać się po omacku. A to już na starcie zmniejsza szanse na otrzymanie finansowania. Jeśli chcesz uniknąć takiego scenariusza, skorzystaj z pomocy eksperta – Expandera.
Specjalista wesprze Twoje działania na każdym etapie procesu kredytowego: od wyselekcjonowania banków, które przychylnym okiem patrzą na ryczałtowców, poprzez skompletowanie dokumentów, aż do podpisania umowy kredytowej. Co ważne – to wszystko będzie dla Ciebie bezpłatne.
Zobacz także: Oprocentowanie stałe czy zmienne – który kredyt hipoteczny warto wybrać?
Czy wiesz, że...
w ramach programu Mieszkanie Bez Wkładu Własnego kwota kredytu będzie mogła pokryć całą cenę zakupu mieszkania, a również zakupu lub budowy domu?
Poznaj więcej szczegółów i sprawdź z ekspertem czy się zakwalifikujesz.
Umów konsultację
Zabezpieczeniem spłaty każdego kredytu hipotecznego jest hipoteka — ograniczone prawo rzeczowe ustanawiane na nieruchomości. W artykule wyjaśnimy, czym
Choć szczyt zarobkowej emigracji mamy już za sobą, wciąż wielu Polaków wyjeżdża za granicę w celach zarobkowych. Dziś wyjaśnimy, czy osoba
Jak wynika z danych GUS, na koniec lipca 2023 r. liczba obcokrajowców wykonujących pracę w naszym kraju wyniosła 996,5 tys. Czy legalnie zatrudnieni