Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Jeśli kupujesz mieszkanie z rynku pierwotnego, w całkowitych kosztach, jakie będziesz musiał ponieść, uwzględnij nie tylko cenę transakcyjną nieruchomości i koszty notarialne, ale także koszty wykończenia własnego M. W artykule wyjaśnimy, jaki jest koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim. Podpowiemy także, co możesz zrobić, jeśli nie chcesz lub nie możesz przeznaczyć na ten cel gotówki.

Na skutek rosnącej inflacji, osiągnięcie intratnych zysków z inwestycji kapitału w bezpieczne instrumenty bankowe stało się trudne. Także z tego powodu coraz więcej Polaków decyduje się lokować kapitał w nieruchomości – zarówno te kupowane z myślą o inwestycjach, jak i o potrzebach własnych. Według danych z raportu Raport Expandera i Rentier.io – Ceny mieszkań, listopad 2021 nowe mieszkania drożeją średnio o 12 proc. rocznie. Mimo wzrostu cen popyt na mieszkania deweloperskie nie maleje. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest wspomniane wcześniej przeniesienie aktywności inwestycyjnej z produktów bankowych do sektora nieruchomości.

Kupujesz mieszkanie od developera?

Sprzedając nieruchomość, deweloperzy oddają ją w ręce klientów w stanie surowym zamkniętym lub w stanie deweloperskim. Stan surowy zamknięty obejmuje z reguły ścianki działowe, elementy stolarki okienno-drzwiową i pokrycie dachu. Stan deweloperski – również wstępne wykończenie mieszkania: posadzki, tynkowanie sufitów i ścian, podłączenie i rozprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej, opcjonalnie również zamontowanie parapetów i biały montaż urządzeń sanitarnych. Kupiłeś mieszkanie od dewelopera lub w najbliższym czasie planujesz to zrobić? Bez względu na to, czy będziesz chciał sam użytkować nieruchomość, czy na niej zarabiać, będziesz musiał ją wykończyć. Ile wynosi koszt wykończenia mieszkania deweloperskiego?

Wykończenie mieszkania – koszt robocizny

Ile kosztuje robocizna wykończenia mieszkania? W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy ceny materiałów budowlanych i prac wzrosły średnio o kilka procent. Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim będzie więc dziś nieco droższe niż przed rozpoczęciem pandemii. Ile w praktyce wyniesie średni koszt wykończenia mieszkania? To zależy. Największe znaczenie mają: metraż nieruchomości (im większa, tym wykończenie pochłonie więcej środków finansowych), standard wykończenia (im wyższy, tym droższe materiały budowlane) oraz rejon, w którym mieszkasz. W różnych częściach Polski ceny prac budowlanych kształtują się bowiem odmiennie, a różnice mogą osiągać nawet kilkanaście procent. Najwięcej za prace budowlane zapłacą właściciele nieruchomości w województwie mazowieckim, najmniej – mieszkańcy świętokrzyskiego.

Koszt robocizny wykończenia mieszkania za m2

Oto kilka przykładowych średnich stawek za poszczególne prace wykończeniowe (koszt robocizny wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim):

 • wykonywanie gładzi gipsowych – od 20 zł za m2;
 • wykonanie wylewki samopoziomującej – od 25 zł za m2;
 • montaż paneli podłogowych – od 35 zł za m2;
 • układanie płytek ceramicznych o klasycznych wymiarach (do 35 x 35 cm) – od 50 zł za m2;
 • układanie płytek ceramicznych o dużych wymiarach (powyżej 35 x 35 cm) – od 60 zł za m2;
 • gruntowanie powierzchni przed malowaniem – od 5 zł za m2;
 • malowanie ścian tradycyjnymi farbami – od 10 zł za m2;
 • malowanie ścian farbami specjalistycznymi – od 15 zł za m2;
 • układanie parkietu drewnianego – od 40 zł za m2;
 • montaż halogenów nawierzchniowych – od 35 zł za sztukę;
 • montaż taśmy LED – od 20 zł za mb;
 • układanie płytek gresu – 80-120 zł za m2;
 • układanie mozaiki – ok. 150 za m2;
 • wykonanie obudowy wanny lub zabudowy pod umywalkę z płyt g-k (za szt.) – 300 zł;
 • montaż lustra – 100 zł.

Koszt wykończenia mieszkania za m2

Ile kosztuje metr wykończenia mieszkania? Jako niepisany standard można jednak przyjąć, że koszt wykończenia mieszkania (za m2) w stanie deweloperskim wyniesie co najmniej 1000-1500 zł. Takie stawki dotyczą średniego standardu wykończenia.

Koszt wykończenia mieszkania 60 m2 przy powyższych założeniach będzie więc oscylował pomiędzy 60 a 90 tys. zł. Koszt wykończenia mieszkania 70 m2 wyniesie średnio od 70 do 105 tys. zł.

Jeśli chcesz, by Twoje mieszkanie zostało wykończone w standardzie premium, koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim pochłonie od 2200 do 3000 zł za każdy metr kwadratowy.

Koszt wykończenia mieszkania 60 m2 przy wysokim standardzie materiałów będzie oscylował w zakresie od 132 do 180 tys. zł. Koszt wykończenia mieszkania 70 m2 wyniesie średnio od 154 do 210 tys. zł.

Jeśli nie chcesz lub nie możesz sfinansować wykończenia mieszkania gotówką, środki na niezbędne prace budowlane możesz pozyskać z kredytu hipotecznego.

Wykończenie mieszkania a kredyt hipoteczny

Nie wszyscy wiedzą, że kredytem hipotecznym można sfinansować nie tylko zakup nieruchomości, ale także koszt wykończenia mieszkania pod klucz. Choć alternatywą może być sięgnięcie po kredyt gotówkowy i przeznaczenie środków na wykończenie mieszkania, koszt kredytu gotówkowego będzie z pewnością zdecydowanie wyższy niż koszt hipoteki.

Kredyt hipoteczny – tylko z Expanderem

Jeśli szukasz dostosowanego do swoich potrzeb kredytu hipotecznego, który pozwoli sfinansować mieszkanie od dewelopera oraz koszt wykończenia mieszkania deweloperskiego, sięgnij po wsparcie profesjonalisty – eksperta firmy Expander. Dlaczego warto? Na skutek pandemii koronawirusa wiele banków wdrożyło dodatkowe procedury bezpieczeństwa. Brak możliwości uzyskania kredytu przez pracowników określonych branż, konieczność wniesienia wyższego wkładu własnego czy dodatkowe zabezpieczenia – z większości z nich „zwykli” wnioskujący zwyczajnie nie zdają sobie sprawy. Ostatnie podwyżki stóp procentowych mogą spowodować także, że samodzielny wybór banku poniesie za sobą podwyższone koszty.

Dzięki wsparciu Expandera pozyskasz finansowanie na korzystnych warunkach, zmniejszysz ryzyko negatywnej decyzji kredytowej i wybierzesz produkt maksymalnie dostosowany do swoich potrzeb. Ekspert pomoże wypełnić wniosek, dopełnić niezbędnych formalności, odpowie także na Twoje pytania i rozwieje wątpliwości. Co ważne – zrobi to zupełnie za darmo. Ponadto kupując mieszkanie z pomocą Expandera, można skorzystać z atrakcyjnej oferty wykończenia swojego „M” pod klucz przez jedną ze zweryfikowanych przez Expandera firm.

Czy wiesz, że...

różnica w zdolności kredytowej między bankami może wynosić
ponad 180 tys. zł?*

Sprawdź swoją
Nota prawna

powiązane porady